Вучић и СНС и даље неприкосновени - имају више од 50 одсто подршке!
БЕОГРАД - Уколико би парламентарни избори били одржани данас за Српску напредну странку гласало би 51,1 одсто бирача, за социјалисте 10,8, а за демократе 6,6 одсто бираца, показало је истраживање агенције Фактор плус.
Четврти по снази били би радикали, али испод цензуса са 4,6 одсто подршке бирача, странка Бориса Тадића СДС добила би 4,5 осто гласова, СДПС 3,6 одсто, странке мањина четири, а неке друге странке 10,9 одсто гласова.
Према том истраживању, спроведеном од 16. до 19. децембра на 1.000 испитаника у Србији ван Косова, 80 одсто испитаника не би гласало за СНС уколико њен председник не би био Александар Вучић.
"Тај податак није изненађење, јер се у Србији странке код грађана углавном везују за лидере", рекао је директор Фактор плуса Владимир Пејић.
Аналитичар Дејан Вук Станковић је додао да је очигледна доминација Вучића, као и да се симпатизери СНС идентификују са њим, што је такође доказ тезе да странке црпу моћ из харизме лидера. Он је истакао и да је Вучић потврдио своје лидерство пред грађанима, јер кроз њега виде борбу против корупције, за опоравак земље се бори на плану социоекономских тема, а спољну политику води тако што покушава да у деликатним временима постави на прагматичну раван балансирањем између Русије и Европе, отварајући сарадњу са Кином и арапским светом.
"Ово је, међутим кредит, орочен способношћу политичара да или створи претпоставке за стварни бољитак грађана или ће почети да губи рејтинг и то важи и за Вучића", сматра Пејић.
Истраживање је, такође, показало да је, када је реч о Демократској странци, ситуација нешто другачија. Симпатизери те партије на питање "да ли бисте гласали за ДС да на челу те странке није Бојан Пајтић", њих 67 одсто одговорили су са да, 16 одсто не, а 17 одсто је било без одговора.
"Симпатизери се у малој мери везују за Пајтића не зато што је он слаба политичка фигура, већ зато што се други чланови страначког врха нису изборили за ту позицију", сматра Пејић.
Негде на пола су симпатизери социјалиста, који би за ту странку скоро подједнако гласали и да јесте и да није (Ивица) Дачић председник, односно 43 одсто је одговорило да, а 38 одсто не. Разлог томе, поред осталог, је што та странка постоји већ скоро 25 година на политичкој сцени Србије и вуче велики број бирача без обзира ко јој је председник.
Истраживање је обухватило и питање у вези са управо одржаним Самитом Кине и 16 земаља центране и источне Европе у Београду, које је показало да је његово одржавање добро за Србију због подстицаја привреде, што мисли 81 одсто испитаника, да доноси велики економски и политички значај сматра 65 одсто испитаних, док је 58 одсто испитаника уверено да је то велики успех актуелне владе. Само девет одсто испитаних сматра да управо одржани Самит није донео ништа добро Србији.
Према истраживању, за улазак у ЕУ је 53 осто испитаника, против је 24, а проценат мање "није сигуран", за Србију је боље да има владу у којој је више странака и то сматра 56 одсто испитаника, док 18 одсто сматра да је влада једне странке решење.
Од највећег значаја за Србију су здравство (91 одсто), смањење незапослености и нова радна места као и побољшање свакодневног живота (89 одсто), проценат мање сматра да је то борба против корупције и криминала, док су односи међу националним групама на последњем месту и то сматра 12 одсто испитаних.
Када је реч о странкама, 54 одсто испитаника сматра да су програм и лидер најбитнији за њено функционисање - 76 и 70 одсто њих, док 54 одсто сматра да је реч о организацији. Њих 60 одсто имају пуно поверење у лидера странке за коју се определи, а само седам нимало.
Погледај и: Ово су кључни пројекти које смо договорили са Кином! (ФОТО)
ХРВАТИ ЉУБОМОРНИ НА СРБИЈУ: Хрватског премијера муче комплекси
Ово су најлепше девојке које су прошетале Пупиновим мостом (ФОТО)