ВУЧИЋ: "Са лакоћом подносимо трошкове за избеглице"
Српски премијер Александар Вучић каже да су трошкови на почетку избегличке кризе били мањи, да су потом расли и да су сада високи, али да их Србија са лакоћом подноси.
Он је на конференцији за штампу истакао да су трошкови хране и воде износили око 16 евра по мигранту, али да се томе додају трошкови наших служби, као што су полиција, жандармерија и други, чиме се долази на ниво од 75 до 81 евра по мигранту.
"Ти трошкови нису мали, али ми смо их са лакоћом подносили. Добили смо минималну помоћ ЕУ, а значајну од норвешке владе", навео је Вучић и додао да је Србија у периоду до 1. јануара до 21. септембра евидентирала укупно 173.891 лице које је ушло на њену територију.
"Штитили смо своје, али и интересе изгнаног становништва"
"Србија је у претходном периоду на најбољи могући начин штитила не само своје инетресе, већ интересе изгнаног становништва са територије Сирије, Ирака, Авганистана и других ратом угрожених земаља, али је штитила и европске вредности. Ми смо прва земља која је ове људе евидентирала, која се према њима односила на поштен, достојанствен, људски начин", казао је.
Србија прва прихватила и евидентирала мигранте
Оценивши да је Грчка погазила све европске принципе, да су избеглице само пролазиле кроз Македонију, без евидентирања, а да је Србија прва која је прихватила мигранте и евидентирала их, премијер је навео и да ниједног тренутка није помислила да донесе било какву меру против тих земаља.
"Због тога нисам тужан и несрећан, већ задовољан и поносан на нашу земљу", истакао је премијер, додајући да је Србија успела да покаже своје људско и право европско лице.
"Суочавали смо се најпре са зидовима, бацањем сузавца на нашу територију, а ми смо реаговали мирно и сталожено, желећи да покажемо да су нам важни односи са нашим суседима", објаснио је приметивши да то што је уздржан и труди се да мирно говори није зато што у њему "не кува и што не бих имао свашта да кажем вечерас", већ зато што, како је рекао, мора да се понаша одговорно и озбиљно јер води владу Србије.
"ЕУ неће враћати избеглице у Србију"
Поновио је да Србија не може да одређује мигрантима куда ће ићи, негирао да ће ЕУ враћати избеглице у Србију и подвукао да наша земља неће затварати своје границе и мењати одлуке. Грађанима је поручио, поводом катастрофичних наслова у медијима, да неће бити никаквих пола милиона избеглица, указујући да ЕУ тренутно расправља о расподели 120.000 избеглица међу својим земљама.