Вучић: Спас за Смедерево и привреду целе Србије
Проналажење стратешког партнера за смедеревску Железару у самој завршници попримило је све елементе праве спасилачке мисије, не само за фабрику већ и за Србију.
Да је то баш тако потврђује и сам премијер Александар Вучић који је, како сам каже, због Железаре имао до сада чак 34 састанка у свету.
"То је веома важно. Људи у Србији треба да знају да је то фабрика која може да утиче на наш раст и раст бруто домаћег производа," казао је Вучић.
Петак, 9. јануар је дан када се отварају пристигле понуде 10 заинтересованих компанија за куповину 80 одсто акција смедеревске Железаре. Премијер већ сад каже да су бар две понуде валидне. Србијаби као партнера волела да види америчку компанију Есмарк.
"Уместо да угасите једну компанију и један читав град, имаћемо компанију која је профитабилна. Са доласком стратешког партнера и радом фабрике у пуном капацитету на 5.000 људи, колико је запослено у Железари, добићемо још, 250 људи људи треба запослити чим се покрене друга пећ. Осим тога, очекујемо још 17.000 индиректно запослених у предузећима чија је производња везана за Железару," каже за Блиц директор ове компаније Бојан Бојковић.
Железара ради са 30 одсто капацитета и годишњим обртом од 320 милиона долара.
"Очекујемо да обрт са 320 милиона скочи на 1, 4 милијарде долара. Знате ли шта ће то значити за бруто домаћи производ? Из минуса ћемо кренути у раст," каже Бојковић.
Америчка компанија Есмарк се засад помиње као најозбиљнији кандидат. Њен оснивач и власник Џејмс Бушар раније је најавио да ће, уколико победи на тендеру, у српску челичану уложити 400 милиона долара и да неће бити отпуштања.
Србија је од јануара 2012. када је Железару купила од Ју ес стила за један долар, па до сада кроз субвенције потрошила око 360 милиона долара, рј око 10 милиона долара месечно.
Прочитајте и:
"Градимо више ауто-пута од Немачке"
Пад потрошачких цена у ЕУ