Вучић: Србија може допринети економској стабилности региона
БЕОГРАД - Председник Владе Републике Србије Александар Вучић и бивши комесар ЕУ за проширење Гинтер Ферхојген разговарали су о европској будућности Србије.
Премијер је рекао да је важно да ће Србија наставити предано да ради на процесу приступања Европској унији, и додао да је Влада спремна да спроведе велики број реформских мера у том циљу.
Гинтер Ферхојген је нагласио да пут ка Европској унији није увек једноставан, не само када је реч о Србији, већ и о другим земљама које су прошле кроз тај процес, наводећи пример Грчке и Румуније, али да је важно да се одржи постојећи импулс као и интересовање грађана Србије. Сматра да је важно да Србија буде на европском путу и постане део европске породице.
Премијер Вучић је истакао да би, упркос постојању „замора од проширења“, Европска унија требало да види Србију у својим оквирима као будућу чланицу, која својом позицијом може допринети економској стабилности и просперитету целог региона.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић разговарао је са Гинтером Ферхојгеном, истакнутим чланом Социјалдемократске партије Немачке, бившим послаником Бундестага и европским комесаром за проширење, индустрију и предузетништво. Фехојген борави у Београду поводом учешћа на конференцији „ЕУ и Западни Балкан 2020“.
Током састанка, министар Дачић истакао је да је први спољнополитички приоритет Србије чланство у Европској унији и додао да је наша земља потпуно спремна за преговарачки процес. Шеф српске дипломатије изразио је наду да ће Ферхојген својим искуством помоћи Србији на путу ка ЕУ и нагласио да је наша земља спремна за јачање свеукупних билатералних односа са СР Немачком.
Ферхојген је поручио да ЕУ треба да настави са политиком проширења, јер је то у интересу свих чланица Уније, као и да перспектива чланства представља велики подстицај спровођењу политичких, економских и друштвених реформи у земљама кандидатима за чланство. Политичке одлуке морају имати предност у односу на бирократска и техничка питања, сматра он, као и да је Србија сада спремнија за чланство него што су то биле земље које су постале чланице ЕУ 2004. године и касније.
Ферхојген је саопштио да осећа снажну обавезу да се заложи за Србију у ЕУ и да ће то и чинити, између осталог, и зато што сматра понашање према нашој земљи у претходном периоду није увек било коректно.