ВУЧИЋ У ДАВОСУ: Мајкрософт пружио подршку Србији на путу ка ЕУ
Премијер Србије Александар Вучић разговарао са председником компаније "Мајкрософт" о плановима за будућу стратегију партнерства ове компаније и Србије.
Председник Владе Србије Александар Вучић и председник компаније "Мајкрософт" Жан-Филип Куртоа разговарали су данас у Давосу о плановима за будућу стратегију партнерства ове компаније и Србије, могућностима подстицања развоја предузетничког духа у нашој земљи, и великој улози коју ИТ индустрија има у развоју и подстицању економије у данашњем дигиталном свету.
- Српска Влада препознала је прилику за раст и развијање српске економије кроз улагања у информационе технологије, отварајући врата новим технолошким компанијама и подржавањем нових ИТ иницијатива. Разменом искустава и идеја о томе како успешно водити дигиталну трансформацију Србије можемо да повећамо ефикасност рада и смањимо трошкове, а уз реализацију стратешких циљева Владе - истакао је премијер Вучић.
Куртоа је нагласио стратешку посвећеност компаније у подршци коју пружа Србији на њеном путу ка Европској унији, а која се односи на све области из домена информационих технологија.
Та посвећеност је посебно видљива кроз истраживања која се спроводе још од 2005. године у "Мајкрософт развојном центру Србије", као једином истраживачком и развојном центру ове компаније у југоисточној Европи.
Мајкрософт најавио донацију од милијарду долара за глобалне пројекте
Имајући у виду да је на овогодишњем Форуму главна тема "Четврта индустријска револуција", компанија "Мајкрософт" је најавила донацију од милијарду долара за развој глобалних пројеката за јавну добробит, саопштено је из Владе Србије.
"Мајкрософт" је на почетку Форума најавио донацију клауд (цлоуд) технологија у вредности од милијарду долара, за преко 70.000 непрофитних организација и универзитетских истраживања широм света, током наредне три године, наводи се у саопштењу Мајкрософта.
- Размена искустава и идеја како успешно водити дигиталну трансформацију Србије важна је да би се постигло повећање ефикасности рада и смањење трошкова, а уз реализацију стратешких циљева Владе - рекао је премијер Вучић, како је прецизирано у саопштењу "Мајкрософта".
Како је изјавио Жељко Вујиновић, генерални директор "Мајкрософта" у Србији и Црној Гори, поводом састанка председника те компаније са српским премијером, српска Влада је препознала прилику за раст и развијање српске економије кроз улагања у информационе технологије, отварајући врата новим технолошким компанијама и подржавањем нових ИТ иницијатива, слањем позитивних сигнала међународним компанијама да доведу своје пословање у Србију.
- Ово се у потпуности поклапа са посвећеношћу "Мајкрософта" Србији - још пре десет година отворили смо Развојни центар у Београду, који данас запошљава више од 250 младих ИТ експерата. И данас настављамо да будемо један од најпоузданијих и најпосвећенијих партнера Србији у њеном просперитету - додао је он.
Инвестирање у образовање
Неке од конкретних тема о којима се говорило на састанку је и план "Мајкрософта Србија" да инвестира у образовање, како би се пружила подршка широј стратегији развоја ИТ едукације у Србији.
Инвестиције које "Мајкцрософт" предлаже у Србији, како би помогао Влади у њеним иницијативама у образовању, односе се на пилот пројекат - Учионица будућности.
Концепт је осмишљен као идеално окружење за учење, у више од десет школа широм Србије, где би се обезбедила врхунска инфраструктура конекција у учионицама, чврсто повезана са продуктивним алатима за е-учење, попут Office 365, Yammer, и других.
Главна тема овогодишњег Форума је "Четврта индустријска револуција".
Премијер Вучић присуствовао је јутрос неформалном окупљању светских лидера на панелу под називом "Како одговорити на хуманитарну кризу".
На овом скупу су, поред осталих, учествовали висока представница Европске уније за спољне послове и политику безбедности Федерика Могерини, директорка ММФ Кристин Лагард, директор Светске банке Џим Јонг Ким, генерални секретар НАТО Јенс Столтемберг, премијерка Норвешке Ерна Сулберг, генерални секретар УН Бан Ки Мун, министар финансија Финске Александер Стуб, председница Литваније Далија Грибаускајте, као и потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс.