ВУЧИЋ: "Ми хоћемо више, они хоће мање. Не дамо Албанцима нашу имовину!"
Премијер Александар Вучић у гостовању у емисији “Тешка реч“ на телевизији Пинк говори о преговорима који су вођени у Бриселу, о кризи у Грчкој и текућим проблемима у држави.
“Ту је борба. И ту ће увек бити борба. Ми хоћемо више, они хоће мање. Не дамо им имовину“, рекао је Вучић говорећи о томе шта је Србија заступала у Бриселу, и додао да и Београд и Приштина морају да размишљају о томе да не угрозе регион.
Премијер је рекао да је Србија доносила одлуке одмерено.
“Ја не говорим ни једну ружну реч о Албанцима, али мислим да су дошли на преговоре с мишљу да ништа неће морати да потпишу“, каже Вучић и додаје да су сви на разговорима, сем њега самог, гледали телефоне, а не то шта се догађа у Грчкој.
ДЕФИЦИТ МАЊИ ЗА 100 МИЛИЈАРДИ
Премијер је навео да је у првих шест месеци ове године бужетски дефицит за око 100 милијарди динара мањи него у истом периоду прошле године.
У СНС различити људи!
Премијер је рекао да чланове СНС одликују различити људи који имају своје мишљење и да ће он увек поштовати њихове ставове.
“СНС је та који предводи идеју да Србија треба да иде у ЕУ“, рекао је Вучић и додао да веома воли своју странку али да је он пре свега премијер, а тек потом председник странке.
"Буџетски дефицит у првих шест месеци ове године је нижи од 27 милијарди динара, а прошле године био је око 126 милијарди динара", казао је Вучић.
Он је напоменуо да је мало тога поскупело, а неки производи, попут нафте, су и појефтинили.
"Уље је за седам динара виша цена, а за све остало је нижа цена у малопродаји... Бележимо и пад цене меса", казао је Вучић и најавио и да ће до краја године бити простора за повечање пензија и плата у јавном сектору.
Према његовим речима, мајске плате су на нивоу прошле године, иако су плате у државном сектору мање, зато што је дошло до повећања плата у приватном сектору.
“Нећу се кандидовати за председника“
Премијер Србије Александар Вучић истакао је да не намерава да се кандидује за председника Србије. Он је, гостујући у емисији “Тешка реч“, казао да га то место не интересује.
“Поштујем рад председника Томислава Николића и ми подржавамо његов рад“, нагласио је Вучић.
Српски премијер је, упитан о промени Устава, рекао да се ради о опсежном питању за цело друштво, око којег посао треба да се заврши крајем 2017.
“Треба много да разговарамо како и на који начин“, објаснио је Вучић, додајући да нам је то потребно, између осталог, због правосудног система и уласка у ЕУ.
"Од Меркел очекујем тешке речи о КиМ, али лепе о нашој економији"
Премијер Александар Вучић изјавио је да од немачке канцеларке Ангеле Меркел, приликом посете Београду 8. јула, очекује тешке речи око Косова и Метохије и неких других тема, али и "најлепше могуће речи о српским реформама и економији".
Вучић: До краја године повећање плата и пензија
Премијер Србије Александар Вучић најавио је да ће до краја године уследити повећање плата и пензија.
Вучић је указао на добре резултате спроведених економских реформи, које су смањиле буџетски дефицит за 100 милијарди динара у поређењу са првих шест месеци прошле године. На основу тих резултата Србија је, према његовим речима, међу најбољима у Европи, те је то и разлог што имамо поштовање код великог броја земаља.
Рекавши да сматра да нам није страшно лоше, али ни јако добро, јер још увек има људи који лоше живе, Вучић је указао да је мало тога поскупело.
"Ми ћемо пре краја године ићи на повећање плата и пензија. Део је враћање, а биће повећајна и онима којима нисмо смањивали", навео је Вучић и додао да се не плаши нашег рада, већ спољних околности.
Премијер је у емисији "Тешка реч" на Телевизији Пинк рекао да је то резултат чињенице да је Србија успела да преокрене губитнички приступ и менталитет и да их замени рационалним приступом и економским реформама.
Он је у на тај начин објаснио и своју поруку из Руме, где је отворена фабрика кинеско-данске компаније "EverRest продуцтион", а он констатовао да ће такви пројекти бити "Видовдани наше будућности".
Он је рекао да је управо стога на Видовдан и био у Руми, јер је тиме желео да покаже да се треба оријентисати на оно што би требало да буде најважније за земљу.
"Мислим да је време да се бавимо животом, треба да поштујемо традицију и прошлост, али је време да се окренемо раду, да славимо победе, а не само поразе", рекао је Вучић и додао да Србија такође успева да одржи позицију поштоване и угледне земље.
Вучић: О телекомуникацијама више од очекиваног
Премијер Александар Вучић сматра да је у разговорима у Брислеу по питању телекомуникација постигнуто и више него што смо очекивали, али је, истакао је, по питању Заједнице српских општина - "борба у току".
Вучић је рекао да Приштина жели да ЗСО буде на нивоу невладине организације, без јавних овлашћења, и да заједница, малтене, практично има мања права него што их имају општине. Како је објаснио, и у Бриселском споразуму пише, у тачки 4. да општине имају право да одређена колективна права пребаце на ЗСО, а да се и не говори о правима у области урбанизма, просвете, здравства.
Он је додао да се у последњој рунди дијалога постигло то да имамо право на "озбиљно финансирање ЗСО", што је, истакао је, веома важна ствар.
Вучић није могао да прецизира када ће се разговори наставити, али је поновио да ми јесмо за дијалог, за компромис, али да одређене границе не можемо да пређемо. Одбио је, како је рекао, да нас "увуку у невероватну причу" око моста на Ибру.
Премијер је рекао да приштинска делегација тражи да се склони Парк мира и додао да су Срби уплашени, да негативно реагују на отварање моста за саобраћај , те подсетио да при том постоје још два моста која су отворена за саобраћај. Говорећи о енергетици, Вучић је навео да не пристаје и да никада неће потписати ништа чиме би се предала имовина Србије.
"Српска политика је веома одговорна"
Премијер Александар Вучић изјавио је да веома поштује свог грчког колегу Алексиса Ципраса, због политичке храбрости, али да његова економска политика не даје резултате.
Да ли Србија може да се дестабилизује?
На питање да ли може Србију да дестабилизује ако нека земља под притиском САД призна Косово.
“У ових две године само две земље су признале Косово. Упркос свим причама успели смо да стабилизујемо политичку ситуацију Србије и то економским мерама“, објашњава Вучић.
На питање шта решење око ограде коју подиже Мађарска, премијер је рекао да је наше да замолимо Орбана да то не ради и додао да сматра да зид није добар како за Србију тако и за Мађарску.
"Ципраса веома поштујем, јер има храбрости, али нисам спреман да водим такву политику. Српска политика је веома одговорна, Србија има да враћа новац, па чак и идиотске кредите које смо раније узимали", рекао је Вучић.
"Кад ме питате зашто смо завели мере штедње, па ево зашто - зато што тешке мере и тежак рад доносе резултат, а не лаке мере", рекао је Вучић.
Премијер је рекао да му је Ципрас политички симпатичан, али да његов економски модел и приступ неће применити.
"Уколико дође до банкрота Грчке доћи ће и до успоравања српске економије", сматра премијер, али је поручио да ће Влада одбранити земљу од најцрњег сценарија и очувати економску и финансијску стабилност земље.
"Грчки банкрот имао би последице по пад економије ЕУ, а ЕУ је најважнији спољно-трговински партнер Србије, те би и српска економија успорила", објаснио је.
Вучић је подсетио да је јавни дуг Србије недавно у једном дану повећан за 0,5 одсто због пада евра у односу на долар, иако се ни за динар нисмо задужили као држава.
"Ми сад имамо два одсто увећан јавни дуг само због односа евро - долар", рекао је премијер.
Он је нагласио да НБС води рачуна о стабилности банкарског система, имајући у виду да у нашој земљу послују четири грчке банке, и то много пре избијања садашње кризе у Грчкој.
"Одбранићемо се од најцрњег сценарија и очуваћемо економску и финансијску стабилност земље", рекао је Вучић и додао да грчким пријатељима жели све најбоље, али да не дели њихово економско уверење и ставове.
Још без одлуке о Сребреници!
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да још није донео одлуку о одласку у Сребреницу, али да неће одустати од политике најбољих односа са Бошњацима. Премијер је објаснио да одлука о присуству обележавању годишњице од злочина у Сребреници зависи “од много чега“ и да ће је тек донети.
Али, истакао је, без дилеме је за најбоље односе са БиХ. Потребно је да се поврати поверење, треба радити на будућности без мржње, поручио је Вучић
"Важно је да Бошњаци поврате поверење у Србе и Срби у Бошњаке", рекао је председник Владе Србије.
Политика се води због будућности, рекао је и подсетио да Београд има тешке разговоре с Албанцима, да их поштујемо и живећемо вековима једни поред других као два највећа народа у региону, делићемо судбине, проблеме, и имаћемо мање или више добре односе, али ћемо живети углавном, не рачунајући јужни део Косова и Метохије, једни поред других.
Вучић: Бићу премијер који ће окончати транзицију
Премијер Србије Александар Вучић је уверен да ће транзиција у нашој земљи бити завршена пре краја мандата актуелне владе.
Он је потврдио да је мишљења да ће бити премијер који ће моћи да каже да је транзиција завршена.
"Транзиција ће бити завршена пре краја мандата ове владе", подвукао је Вучић, али је додао да то не значи да ће он бити премијер у следећем мандату.
Он је признао да је у прошлости правио грешке “у емоцијама које нису успеле да буду надвладане разумом".
Такође је нагласио да има коректну комуникацију са члановом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем, и да жели да верује у његове речи да је спреман да обиђе српска стратишта. Вучић је додао да ћемо и са Бошњацима да живимо заједно и да не можемо одвојити Бошњаке и Србе:
"Како је могуће одвојити Сопоћане од Дуге Пољане", запитао је премијер.
Он је објаснио да Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) имају заједничке потенцијале, као што је наменска индустрија, јер, како је констатоваооружје и муниција се сада троше више него икада, а можемо заједно да све производимо.
“Само небо нам је граница ако би радили заједно“, уверен је премијер додајућид а смо заједнички економски јачи, пошто можемо да привучемо исламски свет, Русију, а и према Европи је све отворено.
“Немамо граница само да то урадимо“, поновио је он подсећајући да би Србија и БиХ биле тржиште од 12 милиона становника, што је много више од 7,5 милиона колико је само наше тржиште.
Вучић је указао да је немачка канцеларка Ангела Меркел била изненађена што Србија нема проблем са укидањем царина, што је спремна да потпуно отвори своје границе, далеко изнад ЦЕФТА споразума.