ВУЧИЋ ЗА НЕМАЧКИ ЛИСТ О МИГРАНТСКОЈ КРИЗИ: Дивим се Немачкој, али мрзим став неких актера у региону
Премијер Србије Александар Вучић дао је интервју немачком дневном листу Ханделсблат у коме су главне теме биле мигрантска криза, очекивања Србије од ЕУ и Немачке, али и приоритети Вучићеве политике у односу са европским државама.
Господине премијеру, Србија је централна земља на Балканској рути миграната. Да ли ће проблем избеглица утицати на економски опоравак ваше земље?
- Настављамо курсом опоравка. Почетком новембра Комисија ЕУ ће саопштити да ће српски бруто друштвени производ ове године порасти за 0,7 одсто. То је боље од досадашњих процена. Не видим да избеглице негативно утичу на нашу привреду.
Да ли сте се разочарали у неке земље?
- Упознао сам многе политичаре који су желели да извуку капитал из ове избегличке кризе, а при том су се представљали као велики Европљани. Међутим, чим је доведена у питање њихова властита безбедност или њихова лагодна и пријатна ситуација, брзо су променили став.
Шта очекујете од ЕУ и Немачке?
- Дивим се Немачкој и скандинавским земљама, али мрзим став неких актера у нашем региону. Свакодневно кукају и јадикују због великог броја миграната који пристижу на свом путу ка Западу. При том избеглице долазе само на два или четири дана. У Хрватској се задржавају мање од једног дана, у Македонији краће од осам сати.
Шта очекујете од ЕУ?
- Схватамо с колико се великим тешкоћама Немачка и Шведска тренутно боре. Сада од ЕУ очекујемо међудржавно и свеобухватно решење. Кажем јасно и гласно да ни на који начин нећемо избегавати своје обавезе у решавању проблема са избеглицама. Даћемо све од себе, желимо да помогнемо и тиме покажемо да смо део Европе.
Шта су ваши приоритети?
- Мој циљ је да реформама дам подстицај привреди. На пример, морамо приватизовати више државних предузећа. Желимо да спустимо државни дефицит на мање од три одсто. Истовремено ширимо инфраструктуру бројним пројектима. До краја године ћемо потписати уговоре за читав низ грађевинских пројеката. Циљ ми је раст БДП-а за више од два одсто у наредној години.