ВУЧИЋ У ЛОНДОНУ: Расту националистичке тензије на Балкану!
Чињеница је да то можете осетити у свим земљама, и само политички слепа особа може на то да затвори очи, додао је Вучић.
Вучић је у обраћању на Инвестиционом самиту Европске банке за обнову и развој рекао да је мигрантска криза показала да регион треба да сарађује, али и да је утицала на растуће националистичке тензије на Балкану.
- Чињеница је да то можете осетити у свим земљама, и само политички слепа особа може на то да затвори очи - истакао је Вучић.
Вучић је рекао да Србија жели најбоље могуће односе с људима и народима на Балкану, и упркос томе што данас има сумњи у будућност региона из којег долазимо, уверен је да је добро што се састајемо, разговарамо, што се поштујемо и сарађујемо.
У међувремену, међутим, ми идемо даље, сви с намером да будемо део ЕУ, рекао је Вучић приметивши да је Унија донекле изгубила своју магичну моћ кад је реч о Балкану.
- Сви смо премијери својих влада јер говоримо све најбоље о нашим земљама и у томе смо добри - додао је - а затим приметио да би "неко рекао да седимо овде као да смо из Скандинавије, а не с Балкана".
We'll пут efforts ин персервинг stability ин the регион. Stability&economic реформс аре цруциал фор WBalkans #EBRDwb pic.twitter.com/5GTX9kvpSm— Александар Вучић (@SerbianPM) February 22, 2016
Вучић: Хоћемо најбоље могуће односе са свим људима и народима на Балкану
Додао је да има још много ствари које би требало да урадимо у наредном прериоду како бисмо били део Европе, а кад је реч о ЕУ подсетио је да је Србији Унија, осим региона, она највећи трговински партнер, и да због тога "знамо колико је важно да инвестирамо у добре економске и политичке односе".
- Ми живимо на Балкану и поносни смо што смо ту. Неки би можда желели да буду ван Балкана, за нас је то ирелевантно, ми хоћемо најбоље могуће односе са свим људима и народима на Балкану - поручио је Вучић.
Европа више није велики сан као што је била у прошлости, приметио је Вучић, додајући да је Србија била земља која је у претходне две године имала највише инвестиција у региону, иако није било већих приватизација, те да се нада да ће се то наставити.
- Прошле године смо имали 1,7 милијарди евра директних страних инвестиција, што је добар резултат и више него 2014. али то није довољно. Потребне су нам две миљарде евра страних инвестиција да би имали одржив систем - рекао је Вучић.
Према његовим речима, резултати фискалне консолидације су били добри, али има још места за промене - учинити правосуђе ефикаснијим, наставити борбу против криминала и корупције и додао да Србија у томе напредује што доказује и бољи пласман на Дуинг бизнис листи Светске банке, на којој смо са 91. места скочили на 59.
Вучић: Политичка ситуација у региону није тако ружичаста
Вучић је признао да политичка ситуација у региону није тако ружичаста, како су то, наводи он, говорили његови претходници, а да би била ружичаста, потребна је помоћ ЕБРД-а.
- Потребна нам је и њихова помоћ да брже завршимо аутопут Ниш-Приштина, Морамо да завршимо тај пут - рекао је Вучић и додао да морамо да променимо праксу да возила стоје на административној линији по 3-4 дана, али и да се не задржаву на граници са БиХ и Хрватском.
Вучић: Пред регионом економски и политички тешка година
Вучић је рекао да регион чека и економски и политички тешка година, али да ће настојати да одржи стабилност, јер, приметио је, без политичке и економске стабилности и реформи нема будућности ни за једну земљу.
Премијер је рекао да у сваком случају Србија очекује јачу подршку од ЕБРД-а и ЕУ, и свих европских земаља са којима сарађујемо.
Како је навео, не очекује да било ко баца новац на нас, већ очекујемо помоћ у образовању, политичку подршку, помоћ у реформама. Вучић је поручио ЕБРД у да би волео да чешће представници те банке посећује нашу земљу и наш регион, јер та банка пружа значајну подршку.
Србија пример добре праксе за реформе
Србија ће на овом скупу у Лондону бити представљена као пример добре праксе због спроведених економских реформи.
Председник ЕБРД Сума Чакрабарти похвалио је реформе у Србији и поручио да она може бити пример другим земљама колико реформе могу и након кризе да буду успешне, а упитан да ли је уплашен најавама нове кризе, рекао је да можда забринутост постоји на глобалном или регионалном плану, али кад је реч о Србији оценио да ће она бити "сасвим добро".
- Србија је постала добар модел економских реформи. Док су се многе земље заглавиле у процесу транзиције, Србија је у последњих 18 месеци или две године интензивирала реформе, и показала шта може да се уради и у таквој ситуацији - рекао је Чакрабарти новинарима на маргинама Инвестиционог самита ЕБРД у Лондону.