''Отказивање Јужног тока одличан потез Русије''
БЕОГРАД - Изјаве председника Русије Владимира Путина и шефа Гаспрома Алексеја Милера о отказивању градње Јужног тока, ако Европа не жели тај гасовод, одличан је потез руске стране да би се тај пројекат реализовао, изјавио је вечерас председник Удружења за гас Србије Војислав Вулетић.
Он изјаве руских челника види као поруку Европи: "Или хоћете, или нећете Јужни ток? Ако хоћете, Русија је спремна да тај пројекат реализује, а ако нећете, Русија има где да се окрене - сарадњи са Кином и другим земљама“.
Вулетић је оценио да је реч о тактици руске стране и да ће, како је рекао, после Путинове и Милерове изјаве, Европа "клекнути на колена и молити да се Јужни ток изгради, јер је Европа гладна гаса".
Вулетић сматра да ће Јужни ток бити изграђен, јер је неопходан европским потрошачцима и подсећа да је само у прошлој години порасла тражња за руским гасом у Европи за 16 одсто у односу на 2012. годину.
Председник српског удружења за гас сматра да је неозбиљан различит однос и третман појединих земаља и институција Европске уније према Јужном току у поређењу са другим гасоводима, као што је гасовод ТАП, за који је одобрен изузетак од Трећег енергетског пакета.
Одлука Русије да одустане од Јужног тока сасвим сигурно ће погодити Србију, поготово јер ћемо тако остати без алтернативе снабдевања гасом преко Украјине, где је ситуација и даље "ровита", а тиме и без могућности да се обезбедимо од нове гасне кризе, изјавила је вечерас уредница Балканмагазина Јелица Путниковић.
Уз то, градња гасовода који би ишао од Турске ка Европи да замени украјински транзит руског гаса, као и Јужни ток, такође треба да се гради преко територија земаља које су чланице ЕУ. Дакле, питање је да ли ће и када бити изграђен, додала је Путниковић.
"Ако су Руси озбиљни са изјавом да одустају од Јужног тока, онда је Србија, па и Мађарска, на пример, која је ових дана и законе мењала да би омогућила градњу овог гасовода, изиграна и биће колатерлана штета у свађи Брисела и Москве", додала је она.
Путниковићева је указала да је Немачка себи и својим западноевропским суседима обезбедила алтернативу за Украјину, изградивши Северни ток, па Србија и балканске земље сада зависе од политичке игре моћника.
"Осим што губи могућност да обезбеди енергетску безбедност у снабдевању гасом Србија, пропадањем пројекта Јужни ток, губи инвестицију која је требало да упосли део наше грађевинске оперативе", рекла је она и подсетила да је ипак, градња гасовода Јужни ток кроз Србију део међудржавног нафтно-гасног споразума Србије и Русије, па треба сачекати званично образложење Београду из Москве.
Председник Путин је у Анкари раније данас изјавио да "узимајући у обзир чињеницу да до сада нисмо добили дозволу из Бугарске, верујемо да у актуелним условима Русија не може да настави са реализацијом овог пројекта".
"Ако Европа не жели да реализује пројекат Јужни ток, онда и неће бити реализован", рекао је руски председник, алудирајући на неспремност Европске комисије да да "зелено светло" пројекту којим би се руски гас допремао до земаља јужне Европе, заобилазећи Украјину.
Пројекат изградње гасовода Јужни ток је "мртав", изјавио је потом извршни директор руског гасног гиганта Гаспрома Алексеј Милер.
"Пројекат је отказан. То је то", рекао је Милер новинарима у Москви. Он је најавио и планове Гаспрома за изградњу новог гасовода ка Турској, које ће заменити транзит кроз Украјину.
Прочитајте и:
ПУТИН ПОТВРДИО: Јужни ток обустављен!