За њих је титула светског првака остала само сан
Холандија, Чехословачка, Мађарска и Шведска играли су у финалима светских првенстава, али пехар нису пригрлили.
Од 12. јуна ће Бразил бити домаћин 20. Светског првенства у фудбалу. Иако важи правило да фудбал играју сви, само је осам репрезентација побеђивало на овом такмичењу. Рекордер је Бразил са пет титула, а следе га Италија са четири, Немачка је освојила три, Аргентина и Уругвај по два, док су Француска, Енглеска и Шпанија побеђивали по једном.
Ипак, има и оних репрезентација, које су стајале на корак до циља. Ово је прича о њима.
Неславни рекордери
Понадали су се Холанђани пре четири године у Јужној Африци да ће напокон да победе у финалу. Ипак, Шпанија је била спретнија и сретнија, искористила је своје шансе и освојила титулу у свом првом финалу. То је значило да су Холанђани и треће светско финале напустили погнуте главе. Са три друга места Холандија држи неславан рекорд.
Фудбал се у овој земљи игра још од почетка прошлог века, па не чуди да су Холанђани учествовали на светским првенствима 1934. у Италији и 1938. у Француској. Тада су такмичење завршавали већ у првом колу и онда их није било на светској смотри фудбала пуних 36 година. На такмичењу које је одржано у Западној Немачкој 1974. оставрили су велики успех пласиравши се у финале. Била је то победа тоталног фудбала тренера Ринуса Михелса, а предводник на терену је био чувени Јохан Кројф. Ипак, иако су Холанђани повели у другом минуту, Немци су преокренули и освојили другу титулу.
Само четири године касније, Холандија се опет пласирала у финале. Ипак, тамо се састала са домаћином Аргентином која је победила тек у продужетку 3:1.
Десет година касније је Холандија превођена Гулитом, Ван Бастеном, Рајкардом и Куманом постала европски првак и чинило се да је та генерација кадра да 1990. године освоји светску титулу. Ипак, у Италији је Холанђане у осмини финала зауставила Немачка, која је касније освојила титулу.
Лака коњица одјахала у легенду
Младима је данас невероватан податак да је некада мађарска фудбалска репрезентација сејала страх по теренима. Лака коњица је два пута дојахала до финала, а потом отишла у легенду. Први пут су се Мађари пласирали у светско финале 1938. године, када су поражени од Италије 4:2.
Онда је уследила та чувена 1954. година и СП у Швајцарској. Генерација коју су предводили Шандор Кочиш и Ференц Пушкаш млела је све пред собом. Пред лаком коњицом су падали Јужна Кореја (9:0), Западна Немачка (8:3), Бразил (4:2) и Уругвај у полуфиналу (4:2). У финалу су се опет састали са Западном Немачком и резултат је био 3:2 за Немце. Мађари су после осам минута водили 2:0 и чинило се да је на помолу дебакл Немаца. Ипак, „панцери“ су тада показали оно што их краси и данас, а то је борба до последњег минута.
Постигли су три гола и освојили прву титулу. На тај начин су прекинули низ Мађарске од 32 меча без пораза. После тога су играли у још два четвртфинала (1962, 1966), а потоњи резултати нису вредни помена. Фудбал је у овој земљи лагано тонуо, а Мађари су последњи пут били на Светском првенству у Мексику далеке 1986. године.
Кнедличка у грлу
И Чехословачка је имала сличну судбину као Мађарска, јер је оба финала у којима је играла напустила поражена. Први пут је то било на другом Светском првенству у Италији 1934. Тада су Чехословаци на путу до финала савладали Румуне (2:1), Швајцарце (3:2) и Немце (3:1). У финалу су се састали са домаћином који је победио 2:1. Повели су Чехословаци у 71. минуту, али су „азури“ затресли мрежу у 81. и 95. минуту.
Следећи пут су у финалу играли у Чилеу 1962. године. У групи су заузели друго место, иза Бразила, а испред Мексика и Шпаније. У нокаут фази су савладали Мађарску (1:0) и Југославију (3:1). У финалу су се опет састали са Бразилом, који је победио 3:1. „Кариоке“ су предводили Пеле, Гаринча, Вава и Марио Загало. И тада су Чехословаци повели, али су потом поклекли пред налетом феноменалних Бразилаца.
До распада ове земље почетком деведесетих година прошлог века једини вредан резултат је пласман у четвртфинале у Италији 1990. године. Тада је у последњем великом такмичењу Чехословачка изгубила од Западне Немачке која је потом постала светски првак. На европским првенствима је Чехословачка имала много више успеха. Шампион је била у Југославији 1976, а бронзу је освајала у Француској 1960. и Италији 1980.
Никако преко Бразила
За Шведску кажу да је земља три круне, али ниједна од њих није освојена у фудбалу. Мада, били су веома близу да освоје све три. Најближи титули били су 1958. на такмичењу које је одржано у њиховој земљи. Само две године раније Швеђани су дозволили професионалцима да играју за репрезентацију. Тим је био састављем од играча из домаћих клубова, а четворица су играла у Италији.
Домаћин је освојио прво место у групи пошто је победио Мексико (3:0) и Мађарску (2:1), а ремизирао је са Велсом (0:0). У четвртфиналу је савладан СССР (2:0), а у полуфиналу Западна Немачка (3:1). Ипак, Бразил је у финалу био прејак и победио 5:2. Била је то прва титула светског првака за Бразил.
Осам година раније Шведска је у Бразилу освојила треће место, иза Уругваја и домаћина. Последњи велики резултат су Швеђани остварили у САД 1994. када су такође били трећи. Тим су тада предводили Томас Равели, Патрик и Кенет Андерсон, Томас Бролин и Хенрик Ларсон. Два пута су се састали са Бразилом. Први пут у групи када је било 1:1, и други пут у полуфиналу када су „кариоке“ голом Ромарија у 80. минуту победиле 1:0.