За 'Први мај' - стечај, не и крај
Агенција за приватизацију саопштила је данас да је за Индустрију одеће "Први мај" из Пирота стечај економски најрационалнији модел приватизације, јер ће се на тај начин лакше наћи инвеститор који би купио делове имовине, него да се тражи улагач који би купио целу фабрику.
"Рачун предузећа 'Први мај' на дан 11. фебруара 2015. у блокади у непрекидном трајању од 1.097 дана, а укупан износ блокаде износи 17,4 милиона динара, чиме је остварен стечајни разлог - трајнија неспособност плаћања", наводи се у саопштењу.
Додаје се да укупне обавезе предузећа износе 1,5 милијарди динара, да је највећи поверилац Фонд за развој (739,2 милиона динара), а један од главних финансијских проблема, према Агенцији, представља и наплата потраживања бивших радника "Првог маја" по извршним судским решењима.
"То су кључни разлози који су определили Агенцију за приватизацију да предложи стечај као модел приватизације за предузеће 'Први мај' Пирот, што је потврдила и Влада Србије усвајањем Акционог плана", наводи се у саопштењу.
Истакнуто је и да је приликом формулисања предлога о томе које ће предузеће из портфеља Агенције за приватизацију бити предложено за стечај, пажљиво су сагледани сви аспекти пословања тих предузећа, као и њихови финансијски показатељи.
Директор "Првог маја" Зоран Живковић оценио је јуче да одлука Агенције за приватизацију да се то предузеће нађе на списку 188 фирми које иду у стечај није оправдана, јер за ту фирму има заинтересованих купаца.
Из Агенције наводе да је на недавном састанку са управом Агенције директор "Првог маја", у начелу прихватио предлог за стечај као најбољи начин приватизације.
Подсећају да је након раскида уговора о продаји капитала фабрике "Први мај" у реструктурирању, Агенција за приватизацију 11. јуна 2010. године донела Одлуку којом је покренут поступак реструктурирања тог предузећа и његовог зависног друштва "Први мај- Плус" Пирот.
Програмом реструктурирања из јуна 2012. била је предвиђена продаја четири имовинске целине, али је продата само једна компанији АХА Мура Инђија.
Из Агенције наводе да тренутно предузеће "Први мај" нема стално запослених радника (осим директора) и подсећају да је након реализације социјалног програма за 815 радника којима је престао радни однос, јула 2013, ангажовано 50 радника на одређено време, како би се заштититила имовина и наставило нормално пословање предузећа и преостале имовине (Хала трикотаже, хотел "Стадион", зграда топлане, малопродајни објекти, остали пратећи објекти у фабричком кругу).
Након спроведеног социјалног програма "Први мај" се финансира искључиво од продаје залиха робе у малопродајним објектима и од издавања у закуп објеката (малопродајни објекти, производна хала, зграда енергане).
Из Агенције наглашавају да стечај не мора бити крај за предузеће, које може кроз унапред припремљени план реорганизације, који морају да прихвате повериоци предузећа, да створи услове за наставак пословања, или након стечаја кроз план реорганизације.
Прочитајте и: