Закључци са форума Србија-Немачка
Оцена премијера Србије Александра Вучића о Форуму Србија-Немачка је врло позитивна, а он је истако да је примарни циљ овог скупа био да се немачким партнерима и потенцијалним инвеститорима представи програм реформи у Србији.
"У разговорима са свима видео сам да планирају да прошире бизнис у Србији они који већ раде у нашој земљи, а они који не раде мислим да постоји велики интерес да дођу у Србију", истакао је Вучић у изјави.
Након разговора са Штајнмајером, српска делегација, у којој су се налазили и потпредседница Владе и министар државне управе и локалне саоуправе Кори Удовички и министар привреде Душан Вујовић, као и председник Привредне коморе Србије Жељко Сертић, је разговарала са немачким инвеститорима, на састанку који су заједнички организују Дојче банк и Форум Србија Немачка.
Да је Србија добро место за инвестирање Вучић је илустровао податком о прошлогодишњој размени Србије и Немачке од три милијарде евра, што је за 14 одсто више него 2012. указујући при томе да су повећани и извоз и увоз, а да је највише повећан извоз производа из Србије које праве немачке компаније у Србији.
"То показује да је Србија добро место за инвестирање немачких компанија и да могу да праве једнако квалитетне производе као и свуда у свету", оценио је он.
Подсетивши да је последњи покушај доношења модерног закона о раду пропао 2002. године, премијер је најавбио да ће нова верзија у скупштини бити ове недеље, те оценио да ће то бити један од најмодернијих закона. "Готово никоме није пало на памет да либерализује тржиште рада у последње 12 године, а ми смо донели одлуку да идемо у флексибилније тржиште, да можемо да будемо пријемчивији за све инвеститоре", објаснио је он.
Коначно, оценивши српско-немачке односе као никад боље, премијер је изразио спремност да "увек прихватимо различите врсте замерки од већег партнера и да саслушамо, исправимо што је код нас погрешно", али да истовремено посебно ценимо што је Немачка спремна увек да саслуша Србију и види шта јој је међу политичким и економским интересима приоритет.
"Србија ће у политичком смислу бити носилац регионалне стабилности и уверен сам да нећемо изневерити немачке партнере", поручио је Вучић, приметивши да је његова недавна посета Берлину у Србији добро оцењена, а он лично да је изузетно задовољан разговором с канцеларком Ангелом Меркел.
Додао је да тај позив значи да је Србија заслужила поштовање немачке државе, пре свега, тиме што не лаже, и што спроводи у дело све што се договоримо.
Вучић је казао да се у наредном периоду, уз помоћ Форума Србија-Немачка, планира организовање посете свих 18 немачких покрајина, како би се потенцијалним инвеститорима приказало да Србија има боље подстицајне пакете од земаља у окружењу.
Говорећи о посети Берлину, где је заједно са шефом немачке дипломатије Франк-Валтером Штајнмајером, отворио панел дискусију "Нови почетак према Бриселу - Србија на путу ка Европској унији", Вучић је изразио уверење да ће Србија за три или четири године бити нормална, модерна и успешна земља.
Он је нагласио да је најважније да се немачким партнерима, потенцијалним инвеститорима представи програм реформи. Немачка, према његовим речима, не жели да гледа са Србијом исте слике и слуша исте приче као са неким другим чланицама ЕУ већ жели да Србија уђе спремна у Европу, али и за своје инвеститоре најбоље могуће услове.
Немачка стручна јавност заинтересована је за планове Србије на пољу реформи, оценио је у понедељак у Берлину, поводом одржавања панел дискусије "Нови почетак према Бриселу - Србија на путу ка ЕУ",председник Форума Србија-Немачка Марко Чадеж.
Чадеж је напоменуо да скупом у Берлину, Форум први пут представља своју иницијативу у Немачкој, после оснивања 10. априла у Београду и тим поводом одржане свечаности у главном граду Србије, на којој је почасни гост био бивши немачки канцелар Герхард Шредер.
"Идеја Форума је да заједно са представнцима српске владе и немачких институција разговара о томе шта Србија жели да уради у наредних неколико година у плану свеобухватних реформи. Одзив је био веома велики. Немачка је заинтересована, посебно стручна јавност, за оно шта се управо догађа у Србији и какве реформе Србија жели да спроведе", казао је Чадеж.