ЗАКУНИ СЕ У СДС: Тадић у паници због распада странке
Борис Тадић побеснео је после одлуке посланика Јанка Веселиновића да напусти Социјалдемократску партију Србије и формира покрет "Преокрет".
Све функционере и посланике СДС је постројио и захтвао да се изјасне да ли намеравају да напусте странку.
"После Веселиновићевог одласка, Тадић је сазвао ванредну седницу Председништва са само једном тачком дневног реда, а то је било питање лојалности функционера и народних посланика његовој странци", наводи саговорник Наших новина.
Много је незадовољних у СДС-у
Шушкања да Веселиновић није усамљен случај и да има још незадовољних у редовима СДС-а, како причају у овој странци натерала је бившег председника државе да посегне за драстичним мерама.
"Тадић је у паници да би странка могла да се поцепа, јер су поједини функционери подржали одлазак посланика Јанка Веселиновића. Он је на састанку Председништва, којем су присуствовали и посланици од сваког појединачно тражио да се изјасни да ли да се слаже са Веселиновићевим одласком. Међутим, то му није било довољно, кренуо је као учитељ да прозива једног по једног и да им тражи да се јавно изјасне да ли намеравају да остану у странци, а потом је тражио да обећају лојалност", наставља саговорник.
Свечано обећање
Додаје да је потом, лидер једне од најмлађих странака на српском политичком небу, тражио да му сваки посланик чврсто обећа да не напуштати странку док се не распишу локални избори.
"Борис се плаши да му се не деси оно што је он урадио демократама и да не остане без власти на локалу. Уколико би ти људи отишли, на следећим изборима можда не би прешли цензус", причају из СДС-а.
Миротворац - Марко Ђурић
Ситуацију је покушао да смири Марко Ђурић "Рекао му је да су сви свесни да ако желе да СДС остане јака опозиција морају да све проблеме реше унутар странке, између себе, јер ако још било ко крене Веселиновићевим стопама не губи само странка него и тај који је отишао".
Политички аналитичар Владимир Гоати сматра да је одлазак Тадићевог посланика из странке најава цепања и осипања СДС-а, по моделу који је већ виђен у Демократској странци Србије.
Следи крах опозиције
"То што се дешава у СДС-у је последица краха који је опозиција доживела на изборима, а који није очекивала", објашњава Гоати.
Према његовим речима после дебакла на изборима опозиција се није консолидовала и ујединила да би се направила парламентарна противтежа убедљиво већинској владајућој Српској напредној странци.
"Због сујете опозиционих лидера парламентарну и политичку сцену Србије данас чини хомогена власт и опозицина која оваквим начином деловања води ка самоуништењу. И Тадић и већина њих ће се на следећим изборима наћи пред једним изазовом и дилемом – да ли ће уопште моћи да буду опозиција, или ће већина странчица нестати, а опозиција ће бити неко други", закључио је Гоати.
Прочитајте и: