ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Амерички полицајци убију 400 људи годишње!
Потреси који су захватили САД и даље не јењавају. Већ две недеље поново је актуелно једно од најболнијих питања нације, које је председник Барак Обама окарактерисао као укорењено у Американцима - питање расизма.
Критика коју је Обама посредно упутио нацији изазвала је полемике, а председник САД је подвукао да је стање значајно боље него што је био случај пре педесет година, што се како је рекао, може проверити разговором са старијим Американцима.
Тачка од које је све кренуло, била је убиство Мајкла Брауна, на којег је полицајац пуцао, иако је био ненаоружан. Од тог момента бес јавности се акумулирао и дошао до кључне тачке.
И док полицајци на које је најпре усмерен гнев демонстраната, одржавајући ред и мир, то јест радећи прековремено, зарађују озбиљан новац и премашују своју годишњу зараду, јавност се узбуркала због још једне годишње рачунице када је у питању америчка полиција - рачунице о броју људи који страда од руке својих заштитника у току једне године.
Реч је о фрапантих четири стотине људи на годишњем нивоу, а оно што највише забрињава, а и изазива лавину беса држављана САД, јесте чињеница да због почињених убистава углавном не одговарају.
Историја је очигледно научила америчко друштво да полицајцу мало треба како би избегао било какав вид санкционисања употребе прекомерне силе. У случајевима из 1999. и 2006. године полицајци против којих се водио поступак, заобишли су подизање оптужнице тврдећи да су почели да пуцају пошто су ''мислили да су видели оружје''. Полицајац који је убио Мајкла Брауна Дарен Вилсон је у једном интервјуу изјавио како је ''помислио да ће му Браун отети пиштољ'' и да је због тога био уплашен за свој живот.
Очигледно, страх америчких полицајаца представља озбиљну претњу по грађане САД, па је јасно да држава мора да реагује. Међутим, нимало оптимистични подаци показују да је само један полицајац осуђен за убиство имигранта у последњих петнаест година. А живот ненаоружаног имигранта вредео је колико и условна казна и пет стотина сати друштвеног рада.
Погледајте и: