Здравствени експерти о лековима против еболе
ЖЕНЕВА/БРИСЕЛ/ВАШИНГТОН - Светски здравствени експерти у Женеви настављају разговоре о експерименталним лековима против еболе, а истовремено су САД најавиле донацију од 75 милиона долара за опремање болница и здравствених радника, док ЕУ издваја 140 милиона евра помоћи за Западну Африку погођену опаким вирусом.
Осам експерименталних третмана и две вакцине против еболе нашли су се на столу на дводневном скупу 200 здравствених експерата који иза затворених врата разматрају начине да се оконча досад највећа епидемија те вирусне болести у западноафричким земљама.
Европска унија саопштила је данас да ће издвојити 140 милиона евра за борбу против еболе у Западној Африци, што је знатно више у односу на помоћ коју је ЕУ досад издвајала.
"Данас Европска комисија објављује пакет вредан 140 милиона евра за све земље које су тренутно погођене вирусом еболе", рекао је новинарима портпарол Европске комисије Дејвид Шерок, мислећи на Гвинеју, Сијера Леоне, Либерију и Нигерију, преноси АФП.
И Америчка агенција за међународни развој саопштила је да ће донирати 75 милиона долара за куповину још 1.000 кревета за јединице у којима се спроводи лечење заражених еболом у Либерији, као и за набавку још 130.000 заштитних одела за здраствене раднике, наводи АП.
У међувремену, доктор који је заражен еболом док је радио у Либерији, трећи амерички здравствени радник који је оболео од опаког вируса, требало би да данас стигне у болницу у Небраски на лечење, преноси АП. Доктор Рик Сакра (51) отпочеће лечење у изолованој болничкој јединици са 10 кревета, највећој од четири такве јединице у САД.
Светска здравствена организација (СЗО) је међу лековима против еболе, који нису у потпуности тестирани, одобрила и експериментални лек "zmapp", испробан на 10-ак америчких и европских здравствених радника који су били на првој линији борбе против еболе, па су се и сами заразили. Троје од њих се опоравило, док је двоје преминуло, преноси АФП. Залихе тог лека су истрошене, али је СЗО саопштила да би неколико стотина доза могло да буде спремно до краја године.
За еболу, која је од почетка године усмртила више од 1.900 људи, засад не постоји ниједан у потпуности тестиран начин лечења или вакцина, па се СЗО нашла у ситуацији да, с обзиром на убрзано ширење и велики број жртава, одобри примену експерименталних лекова. СЗО наглашава да, иако се предузимају ванредне мере да се убрза темпо клиничких испитивања, ниједан третман или вакцина неће бити спремни за широку примену пре краја 2014, а дотад ће на располагању бити само мали број доза. У нормалним условима провера нових лекова и вакцина траје и до једне деценије.