Земља која је постала највећи извор џихадиста Исламске државе
Пре почетка арапског пролећа 2011. године жене у Тунису нису смеле носити традиционалне мараме преко лица у јавности. Данас их половина носи, а половина не. Са друге стране, многи Тунижани отишли су да се боре на страни џихадиста у Сирији и Ираку.
Колевка арапског пролећа, Тунис, где је све почело 2011. године, рушењем дугогодишњег диктатора Зине ел-Абидине Бен Алија са власти, постала је највећи извор џихадиста Исламске државе.
Тунис је мала северноафричка земља са популацијом од 11 милиона становника, а постали су главни извор страних милитаната који се придружују екстремистичким групама и организацијама у Сирији и Ираку, процена је тунишке владе и приватних аналитичара, преноси Вашингтон Пост.
До 3.000 Тунижана, већина њих мушкарци млађи од 30 година, придружили су се борбама на Блиском истоку и на тај начин престигли Саудијску Арабију и Јордан на попису земаља из којих милитанти долазе у борбу у Ирак и Сирију.
Након рушења Бен Алија с власти, исламистички радикали брзо су искористили новонасталу слободу и убили два политичара и најмање 25 полицајаца и војника. Они су искористили слободне џамије за подстицање таласа насиља које данас досеже до такозване Исламске државе и њихових упоришта у Ираку и Сирији.
"Дали смо им превише ваздуха и сад се гушимо у том ваздуху“, закључио је Лофти Бен Једоу, шеф тунишке безбедоносне службе и министар унутарашних послова.
Прочитајте и:
Шесторо погинулих у сукобима исламиста и полиције
ИЗБОРИ У ТУНИСУ: Победила главна секуларна партија