ЖЕНЕ, ОПРЕЗ: Ови симптоми показују да је МЕНОПАУЗА тик иза угла
Менопауза је последње менструално крварење из материце и престанак репродуктивно плодног животног века жене. Перименопауза је период у којима се тело припрема за тај процес, а који са собом носи многе иритантне симптоме.
Просечне године у којима жене улазе у менопаузу је око 52, али перименопауза почиње у различитим годинама. Неке жене је осете у раним четрдесетим, док се другима јављају симптоми већ средином тридесетих година.
То је последица промене женских хормона (посебно естрогена) и њиховог наглог пада и подизања. Ово су осам симптома перименопаузе на које треба да обратите пажњу.
1. НЕРЕДОВНА МЕНСТРУАЦИЈА
Хормоналне промене утичу на ваше јајнике, па тако ваш циклус може трајати дуже или краће него обично или чак изостати на неколико месеци.
Ако вам менструација изостане три или више месеца или имате велике одливе праћене осећајем умора или тешког дисања, знак је да треба да посетите лекара, посебно ако имате мање од 40 година.
2. НАЛЕТИ ВРУЋИНЕ
Одједном вам је превруће и знојите се? Ово се често дешава у перименопаузи. Трајање тих таласа врућине је различито од особе до особе, јављају се усред дана, али и ноћи, што може довести до инсомније или лошег сна. Ношење памучне и одеће од природних материјала, као и хидратација, помоћи ће вам да ублажите симптоме.
3. ПРОМЕНА РАСПОЛОЖЕЊА
Један час сте супер расположени и насмејани, док сте у другом изнервирани и на ивици суза. Промена понашања може бити знак да сте закорачили у перименопаузу. Ваши хормони лудују, а ваше понашање се мења драстично. Ако приметите да нисте баш своји, посетите лекара како би утврдио да ли залазите у нову етапу живота или постоји други проблем.
4. СУВА ВАГИНА
Хормоналне промене могу утицати на вагиналне зидове да смање производњу вагиналне течности. Неким женама ово представља сталну непријатност, док је друге осећају само током односа. Такође, време које нам је потребно да се узбудимо повећава се са годинама. Ако је пре било довољно да ваш партнер само скине кошуљу и да сте ви већ спремни за акцију, више није тако и потребна вам је дужа предигра. То можете олакшати коришћењем вагиналних лубриканата.
5. УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ
Жене су генерално склоне уринарним инфекцијама због своје анатомије. Када уђете у перименопаузу, можете приметити да су оне интензивније и да се чешће јављају. Такође, можете приметити да вам је бешика ослабила и да чешће морате да идете у тоалет. Начини за превенцију овога су да увек уринирате после секса, да користите лубриканте и да редовно радите вежбе за карлицу.
6. СМАЊЕНИ ЛИБИДО
За смањење сексуалне жеље има много разлога, а честе промене расположења, мањак сна и налети врућине, сигурно не чине да се осећате секси. Ипак, не брините, већина жена нема проблем са губитком либида. Штавише, некима се чак и повећава.
7. ПРОБЛЕМИ СА ЗАЧЕЋЕМ
Овулација опада што води до проблема са плодношћу. Може се десити да је потребна цела година да затрудните, али ако сте у касним тридесетим или раним четрдесетим, било би боље да раније консултујете специјалисту.
8. ВАРИРАЊЕ ТЕЖИНЕ
Постоји много разлога који утичу на нагло добијање или губљење тежине у овом периоду. Метаболизам се успорава, а велики стрес који се јавља због недовољног сна и бриге о другим наведеним симптомима такође негативно утиче на линију. Редовно вежбање и здрава исхрана, са посебним нагласком на контролисани унос калорија, помоћи ће вам у контролисању тежине. Како старимо, наше тело троши мање калорија него пре, па је зато потребно да регулишете исхрану. Велике промене у тежини сигуран су знак да је време да закажете преглед код лекара.
Прочитајте и:
- СМРТ ОДОЗГО: Ово скоро сви имају у кући, а изазива рак и Alchajmera
- И поред дијета не губите на килажи? Ево зашто вам МОЗАК НЕ ДА ДА СМРШАТЕ!
- Ако престанете да једете ШЕЋЕР, ово ће се догодити у вашем организму
- ШОЉИЦА ЗДРАВЉА: Ево зашто треба пити кафу СВАКИ ДАН!
- ОД НАПУМПАНИХ УСАНА ДО ПОДЛИВА: Ево зашто не треба користити вакуме за увећање усана (ВИДЕО)