Жене склоније инфаркту него мушкарци
Тешка депресија је главни фактор који жене води ка смртоносним срчаним болестима.
Најчешћи фактори који воде ка смрти јесу лоша исхрана, стрес, физичка пасивност, дуван, алкохол, као и богата историја болести ваших предака. Неочекивало, али тешка депресија може бити највећи узрок смртног исхода.
Часопис "Јоурнал оф Америцан Хеарт Асоциатион" објавио је студију која објашњава да жене до 55 година старости, а и млађе, које пате од умерене или тешке депресије имају двоструко већу шансу да оболе од смртоносних срчаних болести попут инфаркта.
Истраживање је бројало 3.237 мушкараца и жена свих узраста, који пате од болести срца и крвних судова, при чему су узети у обзир и симптоми трогодишње депресије. Оно је показало да 55-годишње жене имају 2,2 пута веће шансе да добију инфаркт или чак и смрт, а 29 % жена млађих од 55 година са клиничком дијагнозом депресије показало је повећани ризик за оболевање од срчаних болести.
Код жена се срчане болести обично развијају десет година касније него код мушкараца у педесетим. Али, младе жене које имају генетску предиспозицију или су "запале" у тешку депресију, могу и раније да оболе.
Пре и током менопаузе женски огранизам је јачи и производи доста женских хормона, што смањује могућност залажења у тешку депресију. Када менопауза прође, лучење женских хормона се смањује и тело више нема одбрамбени механизам.