ЖИВЕЋЕМО БОЉЕ: Представљамо вам пројекат “Подриње”
У суботу, 19. септембра, премијер Србије Александар Вучић и премијерка Републике Српске, Жељка Цвијановић, одржали су заједничку седницу двеју влада, а једна од битнијих тема је био пројекат “Подриње”. Овај пројекат обећава бољи живот за 1.300,000 становника са обе стране реке Дрине.
У питању је заједнички пројекат две владе који је доминантно привредног карактера, али који предвиђа и могућност заједничких активности и сарадње у области екологије, спорта, културе, образовања, здравства и цивилног друштва.
Он подразумева повезивање простора 25 општина, од којих је 13 на територији Србије, а 12 у Републици Српској.
На припреми овог пројекта ради се већ неко време, а многе од идеја су пренесене из Дунавске стратегије која се односи на сарадњу земаља Подунавља. Пројектом "Подриње" обухваћен је простор од скоро 3.000 квадратних километара са око 1,3 милиона становника, који пружа огромне могућности и развојне шансе са обе стране реке Дрине.
Платформом пројекта "Подриње" идентификовани су потенцијали, потребе, иницијални пројекти, носиоци активности и слично. Један од циљева који је испуњен је да ова платформа прерасте у стратегију развоја ове прекограничне регије са краткорочним и дугорочним акционим планом за њено спровођење.
У фази припреме пројекта "Подриње" израђени су одговарајући упитници и у сарадњи са свих 25 општина идентификоване су њихове потребе и интереси, и израђени су почетни конкретни пројекти у различитим областима. Поред општина, значајне информације и идеје су обезбеђене од стране министарстава и других институција РС и Србије. Пројекат "Подриње" нема ограничен временски рок, у питању је дугорочни концепт и он ће се стално надограђивати, зависно од потреба.
Кад је реч о "Подрињу", свакако да су заједнички инфраструктурни пројекти, као што су изграђени мост на Рачи или планирани мост Бачевци - Факовићи, ускотрачна пруга Мокра гора - Вишеград и слично, имали значајну улогу приликом дефинисања овог пројекта.
Реч је о различитим пројектима у области саобраћаја, инфраструктуре, екологије, пољопривреде, туризма и слично. Међу њима су речни саобраћај, односно алтернативна прекоречна комуникација због недовољног броја мостова, чија изградња је скупа и дуготрајна, као и пројекти уређења корита реке Дрине, систем заштите од поплава и систем наводњавања.
Посебно је истакнут интерес за заједничке производне активности, брендирање производа и заједнички наступ на сајмовима и тржишту. Рециклажни центри, сарадња у области сточарства и успостављање расплодног центра, организована заједничка производња чајева, етеричних уља и других производа, увезивање туристичких ресурса у компактне прекограничне целине, заједнички спортски догађаји и сарадња у области здравства само су неки од формулисаних пројеката.
Пројекат ће подразумевати ангажман различитих ресора у оквиру две владе и општинских органа на просторима који су обухваћени пројектом, као и активности две подручне привредне коморе из РС и три регионалне привредне коморе из Србије. Осим институционалних, владиних и општинских структура Србије и РС, многи пројекти подразумевају директно учешће невладиног сектора и организација цивилног друштва.