ЖИВОТИЊЕ ПОД ЛУПОМ: Зашто имају боре?
Многе ствари примећујемо на животињама прихватамо их као нешто уобичајено за одређену врсту или расу. Међутим, да ли сте се икад запитали зашто неке животиње имају, на пример боре, а друге не?
Неке животиње заиста имају боре и ми то знамо, али вероватно никад нисмо размишљали о томе. Сетимо се слона. Кожа му је потпуно изборана. Да ли сте се запитали због чега?
Како наводи Катлин Гариган из фондације Афричка дивљина, ови набори им помажу да одржавају оптималну температуру тела, односно да би се расхлађивали. Слонови имају неколико знојних жлезда, али их не користе за регулисање температуре тела, тако да се они штите од прегревања преко своје "врећасте" коже.
Наиме, у наборима коже им се задржава влага, која је ту заштићена, па стога спорије испарава. На такав начин се они преко коже расхлађују и одржавају температуру тела.
Уосталом, приметићете да су слонови у саванама више изборани од оних који су у шумама. Еволуција се побринула за то да одређене расе развију карактеристике које им омогућавају да преживе, а савански слонови су више изложени врућинама, те им је потребније дуже задржавање влаге.
Међутим, слонови нису једине изборане животиње. Сетимо се, сада, све популарнијег кућног љубимца – шар пеја. Ако овај пас не увесељава ваш дом, сигурно се сећате рекламе против бора, која је овог крзненог другара прославила. Зовемо га "изборани пас", али зашто?
Не тако давне, 2008. године истраживачи Универзитета у Барселони, Аутонома, су открили генетску мутацију која је заслужна за карактеристичан изглед ове расе. Ова мутација је повећала производњу природног једињења хијалуронске киселине.
Додуше, за разлику од нас, који годинама постајемо све више изборани, шар пеј што је старији, има све мање бора. Док је штене, не само да је изборан, већ му виси кожа, која се временом све више затеже, а боре се задржавају у пределу главе и врата.
Прочитајте и: