ЗМИЈЕ ПРЕПЛАВИЛЕ БЕОГРАД: Ево где их највише има и шта да радите при сусрету
Ускоро им почиње сезона парења, па ћемо их чешће сретати
У случају да се плашите змија, било би лепо да заобилазите локације у Београду на којима су последњих дана ови гмизавци масовно приметни! Ипак, чак и да налатите на њих, требало би да знате да вам неће наудити у случају да и ви не дирате њих.
Стручњак за змије при Природњачком музеју у Београду открива која су места најчешће уточиште водених змија, смукова, белоушки…
ДРАМА НА ЛИНИЈИ 23: За торбу са алатом мислили да је бомба!
– После зимског периода, када су змије уточиште налазиле у подрумима, напуштеним зградама и другим затвореним објектима, сада полажу јаја и излазе на површину. Тренутно су активне свуда где има воде, зелених површина и дворишта, где се сунчају. С обзиром на то да за њих ускоро почиње сезона парења, што подразумева мању опрезност, можемо да очекујемо да их виђамо све чешће – каже херпетолог Природњачког музеја и наглашава да сезмије најчешће налазе у подавалским насељима, на Ади Хуји, у Звездарској шуми, Кошутњаку, у Белом потоку, Рипњу, Бањици, али и у парковима на Дорћолу
Тренутно највише водених змија
Како каже, тренутно су најзаступљеније водене змије – рибарице, које траже било какву воду, па чак и баре долазе у обзир.
ГРАДИЋ ПЕЈТОН ЈЕ НАПРАВЉЕН ПО УГЛЕДУ НА ПЧЕЛИЊЕ САЋЕ: А знате ли како је добио назив?
– Оне личе на шарке, имају троугласту главу, шарене су и имају специфичну шару на стомаку. Људи их се плаше јер помисле да су отровнице, али за разлику од њих, рибарице су дугачке. Чак се и труде да изгледају опасно, сикћу и није пријатно за видети их – наводе из Природњачког музеја и додају да је у сусрету са овим гмизавцима најпаметније не прилазити им, на правити нагле покрете и не испуштати гласне звуке, не дирати их рукама – већ штапом, и то у случају да баш морате.
Поред Београда, змије су до сада примећене у Новом Саду, Нишу, Ваљеву и у централној и источној Србији.