Знате ли зашто фарбамо јаја за Ускрс?
Оно што обележава сваки Ускрс и чини га посебним јесте фарбање и туцање јајима. Томе се увек радују деца, али и одрасли. Вредна домаћица, по устаљеној традицији, васкршња јаја боји на Велики петак, у дан када се, иначе, ништа друго не ради, већ су све мисли упућене на страшни догађај Христовог невиног страдања и понижења, од људи, на Голготи и Јерусалиму.
Фарбање јаја је један од најлепших и најрадоснијих српских обичаја. Потиче из prethrišćanskog периода, а везује се за Ускрс први пут у 12. а у Србији у 16. веку. Постоји неколико народних веровања и предања у вези са овим обичајем.
Један стражар који је чувао Христов гроб стално се плашио да би Христ могао да оживи, због чега су га други стално исмевали. У једном тренутку су му рекли да ће се то догодити када печена кокошка коју су јели полети и снесе црвено јаје. Тог тренутка, то се и десило, а Христ се уздигао и полетео ка небу.
Постоји и веровање да се фарбање јаја везује за легенду о Марији Магдалени. Дошавши у Рим да проповеда Христово Јеванђељење стигла је и до цара Тиберија коме је на поклон донела корпу јаја. Цар није веровао у Христово васкрсење и рекао је да би то било, као кад би бела јаја у корпи променила боју. Марија Магдалена је на то рекла: „Христос Васкрсе", а сва јаја у корпи постала су црвена.
Међутим, нека од прича је и да се фарбање јаја везује за догађаје пре Христовог васкрсења. Једна стара прича каже да је испод крста на Голготи, на којем је разапет Христ, било грличино гнездо. Крв је попрскала јаја у гнезду и обојила их црвеном бојом, па од тада хришћани обележавају дан Христовог страдања фарбањем црвених јаја.
Црвена боја симболише Спаситељеву, невино проливену крв на Голготи, али је црвена боја истовремено и боја васкрсења. Јер васкрсења нема без страдања и смрти. То је, дакле, првенствено боја хришћана и цркве, без обзира што су неки појединци и покрети кроз историју покушавали да ову боју присвоје и компромитују.
АКО ЗАБОРАВИТЕ НЕШТО ДА КУПИТЕ: Ово ће бити РАДНО ВРЕМЕ продавница и пијаца за време празника
Такође у неким деловима Шумадије, стари причају причу о женама које су спасиле Исусу живот од војника који су га јурили тако што су офарбале јаја и тиме их замајавале. Када су виделе Христа како бежи да би омеле гониоце, брзо су офарбале и ишарале јаја. Војници су застали у чуду јер никада раније нису видели такав обичај, а Исус је побегао. Бог их је тада благословио, па се јаја од тог дана фарбају.
Какво год веровање да је исправно, симболика је иста. Јаја представљају симбол рађања, јер када се његова љуска сломи из њега излази нови живот.
На Велики петак се фарбају у спомен на невино проливену крв и васкрсење Христово.