Званично: Палестинска управа од данас члан Међународног суда у Хагу
ТЕЛ АВИВ - Палестинска управа се данас званично придружила Међународном кривичном суду (МКС) у Хагу, на иницијативу палестинског председника Махмуда Абаса након што су мировни преговори с Израелом пре годину дана доживели крах.
Учлањење у суд је део ширих напора Палестинаца да изврше међународни притисак на Израел, наводи Асошијетед прес. Десило се то у време када су шансе за обнову преговора о палестинској држави мале, након недавне победе израелског премијера, Бењамина Нетанијахуа, на изборима и оштре реторике у изборној кампањи.
Палестинци су још у јануару потписали оснивачки документ суда, а чланство је постало званично данас. Многи то виде као могућност да се утврди одговорност за сукоб између Палестинаца и Израела.
Израел није члан МКС, али војни и цивилни лидери те земље би могли сада да се суоче с оптужбама, ако се верује да су чинили злочине на палестинској територији. Органиазција за људска права, Хјуман рајтс воч, поздравила је Палестинску управу као 123. члана суда.
Абас је у децембру потписао више захтева за учлањење у међународне институције, укључујући МКС, што је изазвало љутит одговор Израела. Та земља је у јануару замрзнула трансфер милиона долара прихода од пореза које убира у име Палестинске управе. Трансфер тих фондова обновљен је ове недеље, а неки израелски медији су објавили да се ради о тајном дговору на основу кога ће Палестинци суспендовати планове да туже Израел за ратне злочине у Хагу.
Високи палестински званичник, Саеб Ерекат, рекао је у понедељак да је МКС већ започео прелиманарно испитивање наводних израелских злочина. Он је прецизирао да је суд почео да истражује акције Израела током рата у Појасу Газе прошлог лета.
"Водићемо све практичне потезе директно након што се Палестина званично прогласи чланом МКС-а у среду", најавио је Ерекат, додавши да правни и технички комитети већ раде пуном паром.
Главни тужилац МКС-а, Фатоу Бенсоуда, је већ покренула прелиминарно испитивање, како би се утврдило да ли има основа за истрагу могућих ратних злочина ан Западној обали, у Појасу Газе и источном Јерусалиму. Два палестинска званичника су рекла да ће Палестинци чекати да виде резултат тог испитивања, које би могло да потраје месецима, па чак и годинама, пре него што размотре даље акције.
Раније ове године, Палестинци су прихватили јурисдикцију суда уназад од јуна 2014. године, како би осигурали да прошлогодишњи рат између Израела и Хамаса буде укључен у испитивање.
Палестински шеф дипломатије, Риад Малки, састао се данас са званичницима суда, а сврха тог састанка је била махом церемонијална. Чланство у суду би могло да допринесе да јеврејска насеља на окупираној палестинској земљи постану не само политичко, већ и правно питање, оценио је Алекс Витинг бивши званичник у кабинету међународног тужиоца.
Израел се оштро противио учлањењу Палестине у суд. Портпарол израелског Министарства спољних послова, Имануел Нахшон, рекао је да су унилатерални палестински потези "апсолутно контропродуктивни" и да ће отежати обнову преговора.
Прочитајте и:
- Жена руског тајкуна убила њихову децу па извршила самоубиство
- ИРАНСКИ НУКЛЕАРНИ ПРОГРАМ: Русија тврди да је постигнут договор, САД прете напуштањем преговора
- Смена власти у Нигерији: Доказали смо свету да смо прихватили демократију
- Умрла најстарија особа на свету!
- Јемен на "ивици понора", а Техеран и Ријад се међусобно оптужују за катастрофу