ЗВАНИЧНО: Украјина је у рату!
ЖЕНЕВА - Међународни комитет Црвеног крста (ИЦРЦ) израдио је поверљиву правну процену према којој је Украјина званично у рату, откриле су агенцији Ројтерс западне дипломате и званичници, што отвара врата за могуће подизање оптужница за ратне злочине, укључујући и оптужницу за рушење малезијског авиона на истоку Украјине од пре пет дана.
"Очито се ради о међународном конфликту, па се то веома вероватно може окарактерисати као ратни злочин", изјавио је за Ројтерс један неименовани западни дипломата.
ИЦРЦ је задужен за контролу примене Женевских конвенција, низа од четири међународна споразума који прописују како земље потписнице за време ратних сукоба морају да се понашају према непријатељским војницима и цивилима.
Женевске конвенције су један од важних фактора приликом доношења одлуке у Уједињеним нацијама да ли је насиље у некој земљи прерасло у оружани конфликт.
"Црвени крст је тај који у оквиру УН-а одлучује да ли је неки сукоб прерастао у рат или не. Та организација је чувар међународног хуманитарног права", истакао је извор из УН.
ИЦРЦ се засад није јавно изјашњавао по питању сукоба на истоку Украјине, пошто, како наводи Ројтерс, та организација није хтела да увреди ни Украјину ни Русију тиме што ће тај сукоб назвати грађанским ратом или страном агресијом, али је то учинио незванично и о томе информисао стране у сукобу, открили су извори британској агенцији.
"О квалификацији украјинског сукоба су државе обавештене билатерално и поверљиво. О томе нећемо говорити јавно", изјавила је за Ројтерс портпарол ИЦРЦ Анастасија Исјук.
Уколико УН званично окарактерише сукоб у некој земљи као рат, било међународни или грађански, то потпуно мења ситуацију, пошто стране у сукобу постају једнако одговорне за ратне злочине, који не подлежу застаревању нити амнестији.
Поред тога, осумњичени за ратне злочине могу да буду ухапшени и у иностранству, будући да неке земље примењују "универзалну јурисдикцију" у случајевима ратних злочина.
До проглашења рата, снаге украјинске владе су одговорне за заштиту цивила и инфраструктуре у складу са међународним законима о заштити људских права, док припадници проруских снага могу да одговарају само за кршење украјинских закона.
"Проглашење неког сукоба ратом мења одоговорност сукобљених страна на међународној сцени. То повећава шансе да се појединцима суди за ратне злочине", изјавио је директор Женевске академије за међународно хуманитарно право и људска права Ендрју Клапам.