Да ли носимо темпирану "бомбу" у џепу? "Морамо да се информишемо и едукујемо"
Експлозија телефонске батерије није тако ретка појава – последице могу бити посебно страшне.
Узрочници оваквих експлозија могу бити бројни. Од серијске грешке на батерији, преко превисоке собне температуре, па све до оштећења самог уређаја или коришћења пуњача лошег квалитета.
Када узмемо у обзир да свако има барем један мобилни телефон, поставља се питање – коликој се опасности свакодневно излажемо? Да ли је мобилни телефон ''бомба'' у џепу и да ли можемо да се заштитимо?
Све то је објаснио Милан Рогуља из удружења Биоген, у гостовању на телевизији Прва.
Један мушкарац у Санкт Петербургу пребачен је у болницу након експлозије телефонске батерије како преносе руски медији. Он је седео на клупици када му је телефон који је држао у дзепу на грудима одједном експлодирала. Мушкарац је прошао са умереним опекотинама.
''Модерне технологије постављају пред нас велике изазове и њихово коришћење порпима један хаотичан режим. Прати се више мода, него што се правилно користи мобилни телефон. Знање и правилна употреба мобилних телефона није само знати користити мобилне апликације. Много је то дубље и од стране оних који би требало да нас едукују о томе (дистрибутери, оператери...), није примећена та потреба. То је као када човек купи аутомобил. Прво мора да положи возачки испит, научи како се пуни акумулатор, који су предуслови... Тако и код мобилних телефона. Пуњење батерије је важно, посебно што је сада у батеријама литијум и ако се на пример не користе пуњачи од произвођача мобилног телефона који имате, то може бити опасно'', објашњава Милан Рогуља.
Неки дистрибутери и не дају пуњач за мобилни телефон.
''Многи техничари и произвођачи се труде да ову аномалију и грешку код батерије предупреде техничким моделима, уградњом сигурносних механизама у батерију који спречавају прекомерно пуњење. Свако пуњење доводи до хемијске реакције и када батерија дође до одређене температуре, мора да се прекине пуњење. На пример, када нам испадне телефон из руке, гледамо да само да ли се није поломио екран, а може доћи до лома у батерији, који покваре те сигурносне механизме. Некада баш због тога може доћи до експлозије. Симптоми оштећене батерије укључују бубрење, деформацију, али често и необјашњиво прегревање.''.
Произвођачи су сигурни у свој производ, с обзиром да се батерија не могу заменити.
''Tu смо ми доведени у незавидну позицију. Да ли смо ми довољно обучени, информисани и едуковани да се ми сами бавимо томе? За 11 година мог посла у Биогену, видео сам да наши потрошачи нису довољно едуковани о томе. Зрачење долази и од батерије и то се не узима довољно у обзир. Ту лежи проблем – морамо да побољшамо информисаност и едукованост у томе. Морају и дистрибутери и произвођачи тиме да се бави, да едукују продавце, да би они едуковали купце. Видимо да мобилни телефон није само играчка. Може нам угрозити здравље. Све је доказано студијама и лабораторијским испитивањима. Мора да се уради одређена ревизија одређених вредности, то је покренуто и у Европској Комисији''.
Зашто се јављају сви ови проблеми?
''Извор нејонизујећег зрачења постао је све ближи нашем телу. До 90-их година били смо изложени електромагнетском зрачењу, али сада са мобилним телефонима је то проблем. У Србији је просек 1,2 телефона по глави становника и то је проблем јер ти извори делују директно на наше тело. Све је више базних станица и то проблем јер то зрачи на људски организам. Антена се предислоцирала са врха на доњи део телефона и да се зато не држи близу организма и да буде од тела један или два центиметра. Такође, постоје производи који штите од нејонизујућег зрачења. На тржишту се могу наћи многи производи те врсте, који управо доводе до прегревања јер нису у потпуности тестирани. Ми у удружење инсиситирамо да ти производи не смеју да штете мобилном телефону. Не смеју ничему да штете, али мора да делује на смањење утицаја биолошких ефеката на људски организам'', закључио је господин Милан Рогуља.