ЕПЛ ЧУВА ПОДАТКЕ О ВАМА! О, да - а ево како можете да их преузмете
Врло једноставно!
У ери масовног коришћења интернета, готово да и не чуди што велике технолошке компаније своје основне услуге не наплаћују новцем. Наплаћују их нашим подацима. Можете, дакле, да омогућите приступ јавним подацима, али и да заштите приватне. И Епл (Apple) и Мајкрософт (Мицрософт) улажу велике напоре у заштиту својих корисника. За разлику од њих, Фејсбук и Гугл не чине исто. С друге стране, Епл има минималан приступ вашим подацима.
Чувају следеће:
- апликације које сте преузели;
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Ово су два начина КАКО вас неко може ШПИЈУНИРАТИ преко мобилног телефона! (ВИДЕО)
- када сте и шта ажурирали или инсталирали;
- књиге, филмове, музику и сав други медијски садржај у ком сте уживали;
- читаву музичку колекцију коју сте сачували у иТунес Match-u;
- куповине унутар апликација;
- све AppleCare догађаје;
- информације о сервису;
- серијске бројеве уређаја.
Све су то подаци које Епл чува на својим серверима и којима може да приступи у било ком тренутку. Ипак, ваши лични подаци се не чувају. Не чувају вашу тренутну локацију, ваше поруке и позиве, немају приступ вашим фотографијама, календару, e-mail-ovima или Apple ИД налогу. Ево шта су изјавили поводом тога:
Ако користите иЦлоуд, приметићете да се такви подаци чувају прилично кратко. Разговори који се обављају путем iMessage-a и ФацеТиме-а су заштићени енд-то-енд енкрипцијом, што значи да их могу видети само учесници разговора. Епл не може да дешифрује те поруке. Такође, не чувају се подаци везани за нашу локацију, као ни наредбе које смо издавали Сири у било ком облику.
ИЗБЕГНИТЕ "СЕЕН" НА ФЕЈСУ! Ево како да ПРОЧИТАТЕ поруку, а да онај ко вам је ПОСЛАО ТО НЕ ВИДИ
Ипак, разговори са Сири морају да остану сачувани, како би на што бољи начин функционисало машинско учење и како би се апликација развијала што боље. Ако не верујете, проверите!
Тим Кук је већ изјавио да Епл неће остати само јак на речима, већ ће по узору на Фејсбук да креира сопствени систем који ће помоћи свима да преузму своје личне податке. Иако је систем још увек у изради, пружила нам се могућност да завиримо у њега. На сајту apple.com ћете пронаћи посебну страницу на којој је детаљно објашњено на који начин се користе ваши подаци. У делу Персонал Дата можете да попуните формулар о приватности.
РОК ДО 25. МАЈА: Важне вести за кориснике Ајфона! Због овога можете бити у опасности
Одаберите опцију Other Еуропеан Country, а на страници Privacy Questions у падајућем менију одаберите Privacy Issues. Ту треба да унесете регион из ког долазите и име, као и да напишете кратку молбу да вам се уступе подаци који се чувају о вама.
Пример молбе би изгледао овако:
Деар Apple,
И would like то аск а copy оф информатион that Apple сторес оф my Apple ИД, плеасе!
Бест Регардс,
Лазар
Након тога притисните Субмит и очекујте одговор за највише дан или два. Да бисте били идентификовани, од вас ће бити тражени следећи подаци:
- Име и презиме
- Apple ИД
- E-mail адреса
- Адреса
- Број телефона
- Серијски број било ког од ваших Apple уређаја (довољан је само један)
- Број вашег случаја у AppleCare подршци (послат аутоматским e-mailom)
Потребно је да користите исте податке које сте навели у свом Apple ИД-у, јер је то неопходно за валидацију. Серијски број уређаја можете да пронађете на свом иЦлоуд налогу или у оквиру Подешавања самог уређаја.
Када све то урадите, остаје вам само да сачекате. Еплу је потребно пар дана за одговор с обзиром на то да проверавају сваки захтев, а затим га прихватају или одбијају, да би тек на крају кориснику послали резултате у ЗИП датотеци.