ГАСИТЕ РАЧУНАР НА ДУГМЕ? Обавезно прочитајте ово и видите колико штете правите
Пажљиво
Тешко да постоји иједан корисник рачунара који у неком тренутку није био присиљен да "одмрзне" рачунар током рада притиском на дугме ресет или гашењем. Колико је то сигурно?
Одговор није једноставан јер штета услед оваквог рестарта (познатог и под називима "колд рибут" и "хард рибут") може, а и не мора настати. На првом месту није баш да корисник рачунара уопште има избора него да покрене "хард рибут" када се рачунар смрзне у раду те одбија да реагује на типкање по тастатури и мишу. Друга опција би била једноставно чупање кабла из електричне утичнице, што се никако, али баш НИКАКО не препоручује.
ПРЕСЕДАН: Човек осуђен згоб ЛАЈКА - а тек да чујете колико мора да ПЛАТИ...
Данашњи рачунари требју бити сигурнији за "хард рибут" од ранијих издања и у суштини је мала вероватноћа да ће доћи до проблема или штете.
Шта се уопште догађа с рачунаром када мора да се ресетује на овај начин?
Уобичајено ресетовање које се може затражити од система (или га он аутоматски покреће) зове се још и "софт рибут", а даје времена оперативном систему да погаси апликације и покренуте процесе па да коначно пошаље сигнал матичној плочи за рестарт. Након тога матична плоча шаље сигнал свакој од компоненти за ресет и систем опет почне да се подиже.
КОМПЈУТЕР ВАМ СПОРО РАДИ? Само урадите ОВО и биће ДУПЛО бржи! (ВИДЕО)
Приликом "хард рибута" ствари су нешто другачије. Корисник притиском и држањем дугмета за паљење/гашење рачунара покреће процес пражњења свих компоненти које се служе електричном енергијом (неке од компоненти на матичној плочи је задржавају), а када је тај процес готов, сви делови рачунара остају без ње. Отпуштањем тастера за паљење/гашење матична плоча и неке друге компоненте добијају енергију, а корисник поновним притискомистог тастера почиње процес паљења рачунара на уобичајен начин.
Овако насилно рестартовање рачунара можда није елегантно - оперативни систем не стигне да погаси процесе и отворене програме, никад не стигне да очисти датотеке које привремено користи систем, да одради припреме и сл.
Но то не значи да је цела ствар посебно штетна.
Већи ризик за рачунаре је флуктуација напона или нестанак струје приликом рада. За припрему на такве ситуације корисници се могу одлучити на куповину посебних акумулатора (УПС).