ИСТОРИЈСКИ ДАН: Закерберг има поруку за свих 2, 2 милијарде корисника Фејсбука - ПАНИКА!
Није му лако.
Свих 2,2 милијарде корисника Фејсбука добиће обавештење под називом "Заштита ваших информација" путем којег ће моћи да виде које апликације користе и коју врсту информација су одабрали да поделе са тим апликацијама. Ако желе, могу појединачно да обришу те апликације или да потпуно блокирају приступ треће стране својим апликацијама.
Такође, 87 милиона корисника чији су подаци можда доспели до Кембриџ аналитике добиће детаљнију поруку о томе. Фејсбук наводи да је већина погођених корисника у САД, више од 70 милиона, али их по милион има и у Великој Британији, Индонезији и на Филипинима.
Фејсбук је још у фази контроле штете после оптужби да је британска компанија Кембриџ аналитика користила личне податке милиона корисника, непоштено прикупљене путем Фејсбука, да би помогла Доналду Трампу да победи на председничким изборима у САД 2016. године.
Скандал је откривен пошто је некадашњи радник Кембриџ аналитике Кристофер Вајли изјавио да су подаци више од 50 милиона корисника Фејсбука компромитовани путем једног квиза којим су прикупљани подаци корисника и њихових пријатеља на тој друштвеној мрежи.
Фејсбук апликација названа "Ово је твој дигитални живот" била је квиз о личности који је створио научни истраживач Александер Коган, а на питања у квизу одговорило је 270.000 људи.
Апликација међутим није прикупљала податке само од учесника тог квиза већ, захваљујући слабим ограничењима на Фејсбуку, и податке од њихових пријатеља, укључујући детаље које они нису намеравали да деле јавно.
Фејсбук је у међувремену ограничио количину података којима апликације могу да приступе, али за овај случај то је било прекасно.
Оснивач и директор Фејсбука Марк Закерберг рекао је да се до броја од 87 милиона корисника дошло рачунањем максималног броја пријатеља које су корисници - учесници квиза могли да имају у време док је Коганова апликација прикупљала податке. Фејсбук није у стању да утврди тачан број људи који су можда били погођени на тај начин.
Кембриџ аналитика је у среду саопштила да је добила податке само 30 милиона људи.