Киндле, Кобо, или нешто треће: Како да одаберете електронски читач књига
Да ли размишљате о томе да пређете са класичног читања књига на дигитално? Ако је то случај, ево кратког водича који би могао да вам помогне у томе који е-реадер, односно, читач, да одаберете. Пишите нам у коментарима да ли и ви имате неки е-реадер, и који сматрате најбољим.
Амазонов Киндле стандардни је одабир јер се показао као проверен уређај, а и прилично је популаран. Заправо је боље узети модел Paperwhite, новије генерације, због веће густине пиксела (300 PPI вс. 167 PPI), односно слова ће бити "оштрија".
Мали проблем с Киндле читачима је то што не подржавају .епуб, отворени стандард за електронске књиге који подржава већина других читача, па је њих потребно да конвертујете у Амазонов формат .моби, али за то постоји бесплатни софтвер Цалибре.
Иако је Киндле синоним за читач електронских књига, постоје и модели других произвођача који су му озбиљни конкуренти.
Ту спада попут Кобо Либер Х2О - водоотпорни читач дијагонале 7 инча и густине пиксела 300 PPI, са сензором за ротацију и подешавањем топлине боје позадинског осветљења. Читачи овог произвођача подржавају .епуб аутоматски.
Читачи књига са "електронским мастилом" (е-инк) погодни су управо за те посебне формате књига, као што су .епуб и .моби. Ту је реч о форматима који нису "фиксни", односно који немају унапред дефинисане странице, где ће тачно који текст и слика бити смештени.
То читачима електронских књига омогућава да их реформатирају приликом приказа на екрану, нпр. да повећају слова, без потребе за хоризонталним или вертикалним скроловањем. Ово је добра ствар, јер количина приказаног текста на екрану зависи од величине екрана - као да имате књигу која стално мења димензије.
С друге стране, PDF је сасвим друга прича. Тај формат има унапред задате димензије страница, има одређено где је на страници смештен који текст и која слика у којој величини.
Ако је књига у PDF формату предвиђена за штампање на већој димензији странице, ако је читате на уређају ас мањим екраном, то значи да ће садржај бити врло ситан или ћете морати стално да скролујете.
Потенцијал таблета као читача књига препознао је и Амазон, па уз своје е-инк читаче књига, нуди и таблете Фире, са дијагоналама екрана од 7 до 10 инча
Такође, PDF формат може бити захтевнији за приказ, јер су PDF датотеке по правилу сложеније, па неке користе више различитих фонтова. Стога, за оне који циљају на читање PDF докумената, таблет је вероватно бољи избор, јер су доступни са већим дијагоналама колор екрана, а и имају боље перформансе.
Главна предност е-инк читача је дуготрајна батерија, јер екран не мора стално да се освежава, као и могућност читања под дневним светлом, па је искуство читања природније и пријатније за очи, слично читању праве књиге (мада многи е-инк читачи имају уграђено светло за читање под слабим светлом или у мраку).
Дакле, вероватно би се требало водити управо тиме – за читање PDF докумената узети таблет или евентуално е-инк читач већег екрана, а за читање електронских књига у форматима попут .епуб, узети читач електронских књига са е-инк екраном који вам се уклапа у буџет.