Направили су вештачко око које ради као право
Невероватно...
Научници већ годинама раде на креирању вештачког ока које ће бити у стању да имитира облик и понашање правог ока. То је наравно изузетно тежак задатак, али изгледа да су коначно нашли прави пут до тога. Резултат је вештачко око чије функције и структура у великој мери опонашају људско око. Ово око покреће мрежа нано фото-сензора постављених унутар сферичне алуминијум-оксидне мембране која „изиграва“ ретину, док мрежа формирана од легуре течног метала реплицира нерве кроз које се шаљу сигнали из сензора до екстерног процесора.
Вештачко око налик на људско
Да би се то функционисало потребан је додатни материјал – слој индијума који побољшава електрични контакт, као и силиконски полимер у облику саћа, који држи сензоре и везе на свом месту.
Ово вештачко око изгледа слично као људско, али то није његова једина особина. Оно је способно да реагује на сличан начин на видљиви светлосни опсег, при чему су и његова времена реаговања знатно бржа. Такође, ово око је осетљивије јер су његови фото-рецептори постављени гушће него што је то случај у људском оку.
Елон Маск изјавио да је имао неке "веома глупе твитове"
Велики напредак у технологији вештачког ока
Угао гледања овог ока је 100 сетепени, што је нешто мање него код људског ока (130 степени), али научници се надају да ће и то успети да поправе. Наравно, постоји још много простора за побољшање. На пример, површина која детектује светло је широка само два милиметра и има резолуцију од око 100 пиксела, што је у овом тренутну далеко испод било какве могућности за озбиљну примену. Поред тога, производни процес је за сада веома скуп и спор, а не зна се ни како ће се поменути материјали понашати током дужег временског периода.
Ипак, ово је први већи напредак у технологији вештачког ока у последњих неколико година који има потенцијал да се развије у нешто што ће бити заиста употребљиво. А крајњи циљ су импланти који ће моћи да замене људско око. Научници чак сматрају и да ће бити могуће да напајање обезбеде соларним путем, преко сунчеве светлости, али то је све још увек у теоријском домену.