Нервира вас спор интернет? Ово је главни разлог тог фрустрирајућег проблема
И поред тога што савремени оптички каблови омогућавају све веће брзине протока сигнала, нема тог корисника који бар једнон није осетио фрустрајућу спорост интернета...
Већину "обичних" корисника интернета није у стању да препозна, нити да открије проблеме са брзином интернет везе коју користе. Такве проблеме, међутим, није тешко објаснити.
Они се јављају када дође до прекида протока података у кабловима који преносе сигнал, а нарочито онда када је на једну везу "накачен" већи број корисника.
И поред тога што савремени оптички каблови омогућавају веће брзине протока интерент сигнала, нема тога ко бар у неком тренутку није осетио фрустрајућу спорост интернета.
FTTP и FTTC
Као што је већ познато, интернет чини мрежа каблова путем којих се дигитални подаци шаљу на велике даљине брзинама које могу бити приближне и брзини светлости.
Неки користе FTTP конекцију (Фибре То The Тремисес - енгл. "Влакана у просторије"), која подразумева довођење сигнала оптичким каблом директно до куће.
Већина објеката, ипак, сигнал добија путем FTTC везе (Фибре То The Цабинет - енгл. "Влакна до ормана"), којом се сигнал великом брзином оптичким кабловима доводи до једне тачке у објекту, одакле се до корисника разводи "споријим" кабловима. А, будући да бакарни каблови могу са преносе само аналогне сигнале, дигитални подаци морају да се конвертују у аналогне сигнале, како би стигли до корисника.
Брзине интерент везе на неком већем подручју у великом проценту зависи од квалитета каблова. Тако бољи каблови гарантују брже мреже, што омогућава стабилнију везу без много прекида сигнала, будући да је боља опрема у стању да боље поднесе веће захтеве корисника.
Намерно "спуштање"
Када брзина у мрежи приметно опадне, то значи да су каблови "закрчени" због густог саобраћаја који изазива њихово преоптерећење. У таквим ситуацијама се може десити да провајдер сам смањи брзину регионалне мреже, како би сви корисници могли равномерно да користе интернет мање брзине, чиме се спречава да мали број најзахтевнијих корисника преоптерети мрежу на штету свих осталих.
У супротном, долази до загушења мреже, па подаци мање захтевних корисника не успевају да се "пробију". У пракси, већина великих провајдера "више воли" да њихова мрежа има спорији проток, али да сви корисници могу да користе интернет.
Ови проблеми се обично дешавају онда када провајдери своју мрежу учине доступном већем броју корисника него што она технички може да подржи. А то уопште није реткост у свим деловима света, и то најчешће због тога што већина "обичних" корисника никада не користи максималини проток који има на располагању.
Netflix и Call оф Duty
У време пандемије корона вируса, која траје већ више од годину дана, широм света је дошло до пораста употребе интернета, па су се овакви проблеми често јављали. Уопште, по лошем времену или у било којим другим околностима (и када нема пандемије), када људе и великом проценту остају код кућа, кућни интернет се много више користи.
Један од већих "удара" на интернет мреже последњих година представља и објављивање популарних видео игара, као што је нпр. Call оф Duty, када навала гејмери за даунлоадом десетина гигабајта података "закрче" мреже и сервере, па провајдери "успоравају" своје мреже.
Исто се дешава и са популарним стриминг сервисима када се појаве дугоочекиване серија и филмови. Тако су у марту прошле године, за време локдауна кога су тада увеле бројне државе света, Netflix и YouTube били принуђени да снизе квалитет свог видео стрима како би већи број корисника могао да им приступи.
И док ћете, у већини случајева, при "нормалном" коришћењу интернета, једва приметити промене брзине протока, с времена на време, дођу они тренуци када имате утисак да корситите давно заборављену дајл-ап везу. А све зависи од тога колико је ваш провајдер пустио (захтевних) корисника у своју мрежу, коју и ви користите, и колики проток каблови унутар ње могу да издрже.