ОПАСНЕ БАТЕРИЈЕ: Ево зашто наши мобилни телефони и таблети могу да експлодирају! (ФОТО)
Застрашујући подаци.
Све више уређаја користи компактне литијум јонске батерије, тако да тешко да више можемо негде и да нађемо добре старе АА батерије. Но колико год да су те батерије практичне, понекад дође и до грешака. Некада оштете само уређај у којем се налазе, али ако се ради о озбиљнијој грешци онда и људи могу да буду озлеђени, piše Mirror.
Ове недеље, путница у авиону задобила је страшне озледе лица пошто су њене слушалице на батерије експлодирале током лета. Лице и руке неидентификоване жене поцрнеле су и биле прекривене пликовима, а коса јој је спаљена после шокантног инцидента. Рекла је да је чула гласну експлозију и осетила горење на лицу пре него што је бацила слушалице на под. Слушалице су варничиле и "на њима је било мало ватре".
Све је више копија паметних телефона! ЕВО како да их ПРЕПОЗНАТЕ
Не заборавимо да је прошле године цела линија најновијих Самсунгових Галакси Ноут 7 смартфона повучена због проблема са батеријама које су умеле да запале уређај. Но, тај проблем није везан искључиво за Самсунгове телефоне, јер бројни други електрични уређаји користе исту батеријску технологију. Тако су прошле године ховербордови били хит који свако мора да има, док из истог разлога нису почели да експлодирају.
pic.twitter.com/WWYnnqMA56— ФикоР (@FikoR87) March 17, 2017
Попут сваке друге батерије, и литијум јонска се састоји од три основна дијела: аноде, катоде и електролита. Анода и катода су хемијски терминали звани електроде, а електролит је хемикалија између њих која спроводи струју. Док катода држи позитивно набијене јоне, анода држи негативне. И анода и катода су уроњене у електролит али се међусобно физички не додирују. Када се користи телефон, набој се одбаци од позитивне катоде кроз електролит те га привуче анода, после чега оде у друге компоненте телефона. Када укључите батерију на пуњење, процес је обрнут.
Овај телефон кошта 7 И ПО МИЛИОНА ЕВРА! А није једини са овако БЕЗУМНОМ ценом! (ФОТО)
Литијум јонске батерије почињу да пропадају готово истог трена кад напусте фабрику. Управо због тога две године стар телефон неће трајати без поновог пуњења колико и онај стар само три месеца. Уз то, јако су осетљиве на високе температуре. Затим, када је (изузетно запаљив) електролит чврсто затворен у кучишту батерије (попут оне у смартфону), притисак расте, и у ретким случајевима може да пробије кучиште. Тада врући електролит (који није у текућем стању, већ је више као некаква паста), исцури ван и дође у контакт са другим компонентама телефона, које може запалити.
Тим научника са Универзитета у Станфорду створио је нови тип литијум јонске батерије са уграђеним спојем за спријечавање пожара. Додали су посебни спој у пластична влакна која држе позитивну и негативну електроду одвојенима. Ради се о трифениловом фосфату, споју који се често користи као средство за спречавање пожара у електроници. Ако температура батерије досегне више од 150°Ц, пластична влакна ће се отопити и ослободити спој. Научници сматрају да ће ова метода угасити батерију унутар 0.4 секунде.
Постоје 2 проста начина да вам хакују камеру телефона и шпијунирају све што радите! (ВИДЕО)
- Помоћу нашег ‘паметног’ сепаратора, неће се утицати на електрохемијске перформансе батерије под нормалним условима - рекао је Ји Чи, вођа пројекта. - Али када дође до потенцијалног термалног цурења, спој ће се активирати и спречити ватру или експлозију.
Иако ће проћи још доста времена пре но што ова нова технологија уђе у наше смартфоне и друге уређаје које свакодневно користимо, могло би се радити о првом кораку до сигурнијих батерија.