Овај браузер обећава сурфовање интернетом без цензуре
Лепо...
Хандсхаке је експеримент који нуди нове начине и алате за децентрализовани интернет, будући да су сервиси од деведесетих година прошлог века постајали све више централизовани, што је у сукобу са првобитном визијом. Мејл је тако постао Gmail, усенет се претворио у reddit, одговори на блоговима постали су Facebook коментари, пингбацкс твитови, squid се претворио у Cloudflare, а на место gnutella протокола за дељење фајлова дошао је The Пирате Bay.
Централизација или децентрализација?
Централизација постоји како би се лакше контролисао спам, те малициозни напади, а претходни децентрализовани системи престајали су да раде управо због ових проблема. Хандсхаке мрежа предлаже нови протокол који би донео безбеднију децентрализацију, а ради се о томе да је „интернет уређен по слојевима“, па је, како тврде из компаније, потребно да се крене од најнижих, и да се минимализује улога контролора у оквиру базичне инфраструктуре. Ту на сцену ступа HandyBrowser, на којем се ради већ две године, и који је, како кажу, намењен свима, а не само онима који до краја разумеју како протокол функционише – дакле, није потребно да корисник разуме „шта покреће машину, већ је довољно да му је јасно да ће га нови претраживач успешно спровести од тачке А до тачке Б“.
Претраживач је креиран уз помоћ NW.js и Chromium-a, и омогућава приступ компатибилним сајтовима, али и традиционалној мрежи. Стевен МцКие, један од учесника у пројекту, тврди да је интернет без компликација модерног претраживања још бољи, и додаје да ће се сваки web-sajt уз помоћ HandyBrowser-a учитавати много брже.
Blockchain као одговор?
Револуција у претраживању интернета је и једна од важних тачака blockchain технологије, што је привукло нову конкуренцију, а нивои успеха су различити. Тако је Намецоин, криптовалута која је поникла из Биткоин софтвера, покушао да интернет претраживање претвори у тип трансакције, али није било заинтересованих. Браве претраживач, који награђује пажњу корисника, имао је више успеха, па данас има 13,5 милиона месечних корисника. Чак је и ИБМ предао патент који указује на то да и ова компанија жели део претраживачког колача.
Креатори тврде да циљ HandyBrowser-a није да победи Chrome, Опера-у и Браве, већ да сарађује и нуди само онај тип конкуренције који ривале мотивише да се даље развијају. Хандсхаке протокол је децентрализовани систем који преусмерава web саобраћај и омогућава потпуно власништво над web-sajtovima и именима домена, што значи да нуди алтернативу за Домаин Наме System (ДНС).
Локације web-sajtova бележи у blockchain-u, а корисници имена сајтова купују на аукцијама, плаћају Хандсхаке коинима (ХНС), те их након успешне куповине региструју на Хандсхаке мрежи. Креатори ипак тврде да Хандсхаке не покушава да у потпуности замени ДНС, већ да га обогати елементима који нуде већу сигурност.
HandyBrowser, као што је случај са већином бета верзија, нема све елементе на које су интернет корисници навикли, па му, на пример, недостаје управљање табовима. Да би привукли што више корисника креатори планирају и сервисе за видео позиве и размењивање порука, у којима неће бити централизованих посредника као што је то случај у традиционалним сервисима, а на крају се истиче да је једино важно да се интернет константно побољшава, и да Хандсхаке буде део те једначине.