ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ! Из Твитера стижу сјајне вести!
Прослава!
Пре десет година, предузетник Крис Месина први пута је твитовао са хастагом “#barcamp”, те тиме променио Twitter зувек.
Од тада, ретко ко доживљава “#” као симбол за број, већ као симбол за интеракцију на Интернету о некој теми.
Свој зачетак има у ИРЦ (Интернет Relay Chat) sistemu za дописивање, где је имао сличну намену, омогућавање групних разговора.
На Twitteru се појавиле прве фотографије Самсунг С6
Тренутно се хасхтаг на Twitteru користи просечно 125 милиона дневно. Пре десет година, најпопуларнији хасхтаг је коришћен само 9.000 пута, док се тренутно најпопларнији хасхтагови могу појавити у твиту и до 300 милиона пута дневно.
Међу данашњим популарнијим su #OOTD (Оутфит оф the day) koji се појави два милиона пута дневно, te #ThrowbackThursday, koji се користи око 120 милиона пута сваки четвртак.
how до you феел абоут усинг # (поунд) фор гроупс. Ас ин #barcamp [мсг]?— ⌗ChrisMessina (@chrismessina) Аугуст 23, 2007
Занимљиво је да су оснивачи Twittera потпуно игнорисали идеју кориштења хасхтагова. Месина се чак појавио и у Twitterovom одсеку како би им продао идеју хасхтага.
Будући да су тада још увек били популарни мобилни са нумеричком тастатуром, а Месина је често био на ИРЦ, типка “#” чинила се логичном.
Међутим, Twitter је тада био нестабилан, са готово свакодневним прекидима у раду, па га нису нити стигли одмах имплементирати.
Месину то баш и није обесхрабрило, па је свеједно почео твитати с хасхтаговима. Требало је и проћи неко вријеме да се функција имплементира у Twitter у садашњем облику сортирања twitova. Хасхтагови су нарочито популарни када су у току популарна догађања попут МТВ Awardsa и додјеле Оскара. Twitter је и увео посебни емоји који ће радити 24 сата, а потребно је само у твит поставити Хасхтаг10.