„Нечиста крв – грех предака“ Милутина Петровића и „Ја никада не плачем” Пјотра Домалевског сутра на програму Фестивала европског филма Палић
Шестог фестивалског дана, у четвртак 22. јула на Летњој позорници на Палићу, у Главном такмичарском програму у 21х светску премијеру ће имати филм „Нечиста крв – грех предака” Милутина Петровића, док је у 23х на програму остварење „Ја никада не плачем” Пјотра Домалевског из Пољске.
Филм „Нечиста крв – грех предака” прати причу о Хаџи Трифуну, угледном српском трговцу, који покушава да очува мир са турским властима, али и одржи свој углед и утицај у Врању, важној турској варошици у близини границе са ослобођеном Србијом. Након светске премијере, публици ће се поклонити екипа филма – редитељ Милутин Петровић, глумци Драган Бјелогрлић, Нела Михаиловић, Катарина Радивојевић, Анђела Јовановић и други. У остварењу „Ја никада не плачем” Ола, седамнаестогодишњакиња из малог града у Пољској, сама креће у страну земљу. Испоставиће се да је то путовање њеног живота, путовање у непознато, на којем ће покушати да се поново повеже са својим отуђеним оцем.
У селекцији „Паралеле и судари”, у биоскопу Абазија на Палићу ће бити приказани филмови „Бранка” мађарског редитеља К. Ковача Акоша (17х), „Нун оф your business” хрватске редитељке Иване Маринић Крагић (17:20) и „Табија” Игора Дрљаче у канадско-босанској копродукцији (19х).
Радња филма „Бранка” смештена је у Југославију 1991. где се истоимена главна јунакиња далеко од ратних подручја запошљава у породилишту државне болнице. Млада жена је сасвим сама, али испоставило се да усамљеност није најтежи терет који мора да носи - новорођенчад нестају из болнице. Филм „Нун оф your business” у средишту радње има две часне сестре које су се упознале у самостану и заљубиле. Пратимо њихову причу од заређења у потрази за духовнијим и бољим животом па до одлуке о напуштању самостана. Главни јунак филма „Табија” је Фарук, сироче које живи са болесном баком у запуштеном сарајевском предграђу, проводећи дане у потрази за металним отпадом и не презајући од ситног криминала. Једног дана упознаје Мону, плаху тинејџерку из политички моћне и богате породице.
Селекција Словенија у фокусу ће од 17 часова у биоскопу Еуроцинема у Суботици представити кратки документарни филм „Решетари са Црвеног крста: век трајања у Београду” Драгомира Зупанца, а потом и дугометражни документарац „Растанак” у режији Петре Селишкар – филозофску медитацију о животу словеначког поете, гитаристе и лаутисте Томажа Пенгова, чији је албум „Отпотовања” из 1973. био први кантауторски албум у некадашњој СФРЈ.
У оквиру селекције Нови мађарски филм, у биоскопу Еуроцинема у Суботици у 19х на програму је остварење „Овако си савршена” Петера Варшича. Ова драмедија о лажима прати мушкарца из света оглашавања, који лажира романтичну везу са ауторком бестселера о самопомоћи, да би лансирао своју књижевну каријеру.
У селекцији Нови европски документарни филм, у 19 часова у Арт биоскопу Лифка у Суботици биће приказано остварење „Интерегнум” (режија: Фернандо Гóмез-Луна и Цéсар Соуто Виланова) који тематизује конверзацију између двоје људи на различитим континентима, у време актуелне глобалне пандемије. На истој локацији, у селекцији Ецо Dox од 17х на репертоару је филм „Алгоритамско острво” грузијске редитељке Текле Асланишвили, а у 18х „Украдена риба” (режија: Госиа Јусзцзак). У биоскопу Абазија на Палићу, публика ће од 15 часова моћи да погледа пет филмова из селекције ЕФА схортс, а за 21х је заказана специјална пројекција документарно-анимираног филма “Призор из живота џукца Тање Брзаковић, који прати судбине седам паса луталица са маргине нашег друштва. У селекцији Млади дух Европе, на истом месту ће од 22х бити приказана три краткометражна остварења.