ПРАЗНИК АМЕРИЧКОГ ФИЛМА: У недељу се одржава 93. церемонија доделе Оскара
Сјај и гламур.
Са два месеца закашњења, признања Америчке академије коначно ће бити уручена најбољим ствараоцима седме уметности у претходној години, у ноћи између 25. и 26. априла.
Као што је утицала на датум одржавања, тако ће епидемија корона вируса утицати и на само одвијање 93. церемоније доделе Оскара.
Легендарна серија добија наставак, познато и ко је у главној улози (ВИДЕО)
Колико је до сада познато, на додели неће бити Зума и јављања од куће, као што је постало уобичајено током овогодишње сезоне додела награда.
Продуценти, међу којима је и славни Стивен Содерберг, најавили су да су се потрудили да омогуће све услове за безбедно одвијање свечаности.
Тако ће између осталог бити само 170 људи у сали, а чланови публике ротираће се током церемоније.
Уметници на сцени и пред камерама неће носити маске, али ће зато у свим другим приликама оне бити обавезне.
Због смањеног капацитета многа холивудска имена нису добила позивнице за овогодишњу доделу Оскара.
Претпоставља се да ће постојати и скромнија верзија црвеног тепиха, на коме ће се, како је предвиђено, кретати само номиновани.
Званице ће добити план пута у којем је назначено када и како се смењују они који улазе и они који излазе.
Као и последњих година, Оскар неће имати званичне водитеље, а на подужем списку званица које ће уручивати награде и наћи се на сцени налазе се између осталих и Бред Пит, Харисон Форд, Хале Бери, али и Риз Ахмед и Вајола Дејвис, номиновани за Оскаре ове године.
Овогодишње номинације иначе су најразноликије до сада, будући да су међу номинованима за најбољу режију чак две жене, те да у глумачким категоријама има драмских уметника различитог порекла а не само белаца.
Највише номинација покупио је филм Дејвида Финчера „Манк“, чак десет, док је главном фавориту за награде – „Земљи номада“ Клое Џао, припало шест. Толико имају и филмови „Минари“, „Соунд оф Метал“ и „Јудас анд the Блацк Messiah“.
Ових пет наслова нашло се и у главној категорији за најбољи филм, а поред њих номиновани су и: „Отац“, „Промисинг Young Woman“ и „The Триал оф the Chicago 7“.
Иначе, судећи према оценама америчке критике, у овој категорији највише шанси да помути срећу „Земљи номада“ има филм „Минари“ о животу јужнокорејских имиграната у САД.
Кад је реч о најбољој режији, кандидати за награду су Дејвид Финчер („Манк“), Ли Ајзак Чанг („Минари“), Клое Џао („Земља номада“), Емералд Фенел („Промисинг Young Woman) и Томас Винтерберг („Још једна тура“).
Ово је иначе први пут у историји награда Америчке филмске академије да су за најбољу режију номиноване две жене, а видећемо да ли ће и избор добитника променити историју, будући да је Кетрин Бигелоу једина редитељка која је награђена овим признањем до сада.
За најбоље глумце номиновани су: Риз Ахмед („Соунд оф Метал“), Чедвик Бозман („Ма Rainey’s Блацк Bottom“), Ентони Хопкинс („Отац“), Гари Олдман („Манк“) и Стивен Јан („Минари“), док су међу најбољим глумицама: Вајола Дејвис („Ма Rainey’s Блацк Bottom“), Андра Деј („The Унитед Статес вс. Billie Holiday“), Ванеса Кирби („Пиецес оф а Woman“), Франсес Макдорманд („Номадланд“), Кери Малиган („Промисинг Young Woman“). Занимљиво је да је управо ових пет жена било номиновано и за Златни глобус, а признање је тада припало Андри Деј.
Током овогодишње сезоне, ипак, различита признања припала су и другим глумицама номинованим у овој категорији, па је исход и даље неизвестан. У мушкој категорији може се очекивати да ће признање бити намењено покојном Чедвику Бозману.
То би било тек трећи пут у историји Оскара да један глумац постхумно добије ово признање (до сада је то био случај само 1977. када је Питер Финч проглашен за најбољег глумца и 2008. када је награђен Хит Леџер за улогу Џокера у филму „Мрачни витез“). Ипак и Ентони Хопкинс, и Риз Ахмед, као и Стив Јан награђивани су претходних месеци за своја глумачка остварења, па је и овде добитник ипак још увек неизвестан.
Најбоље споредне улоге међу глумцима остварили су: Саша Барон Коен („The Триал оф the Chicago 7“), Данијел Калуја („Јудас анд the Блацк Messiah“), Лесли Одом Џуниор („Оне Night ин Миами“), Пол Рачи („Соунд оф Метал“) и Лакит Станфилд („Јудас анд the Блацк Messiah“), док су глумице које су номиноване у овој категорији: Глен Клоуз („Hillbilly Elegy“), Оливија Колман („The Father“), Аманда Сајфред („Манк“), Марија Бакалова („Борат 2“) и Јун Ју-Јунг („Минари“).
За најбољи адаптирани сценарио номиновани су филмови: „Борат 2“, „Отац“, „Земља номада“, „Оне night ин Миами “ и „The White Тигер“, а за најбољи оригинални сценарио: „Јудас анд Блацк Messiah“, „Минари“, „Промисинг Young Women“, „Соунд оф Метал“, „The Триал оф the Chicago 7“. Најбољи дугометражни анимирани филмови су: „Onward“, „Овер the Моон“, „Овчица Шоне“, „Душа“ и „Wolfwalkers“, а најбољи дугометражни документарни филмови: поменути „Колектив“, „Црип Цамп“, „The Моле Агент“, „My Оцтопус Teacher“ и „Тиме“.
У категорији "Најбољи страни филм", у којој је номиновано остварење босанскохерцеговачке Јасмиле Жбанић „Quo вадис, Аида?“. Драма о злочину у Сребреници у којој главне улоге играју српски глумци Јасна Ђуричић и Борис Исаковић нашла се међу пет најбољих филмова снимљених изван Сједињених Америчких Држава.
Поред „Аиде“, номиновани је и дански филм „Још једна тура“ Томаса Винтерберга, који уз остварење Јасмиле Жбанић слови за главног фаворита за награду према оцени америчких критичара.
У овој категорији номиновани су и: хонгконшки трилер „Better Days“, румунски документарац „Колектив“, те туниска драма „The Ман Who Солд Хис Скин“, у којој једну од главних улога игра Моника Белучи.
Доделу Оскара уживо ће се преносити канал АБЦ, а пренос ће бити доступан у више од 225 земаља широм света.
Прошлогодишња церемонија Америчке филмске академије била је историјски догађај будући да је филм „Паразит“ јужнокорејског редитеља Бонга Џун-Хоа награђен у главним категоријама, укључујући и за најбољи филм, и тако постао прво остварење ван енглеског говорног подручја коме је ово пошло за руком.