Висконти, Грета, подкасти и факе news: Пратећи програм Слободне зоне
Више о пратећим програмима можете погледати на званичном сајту фестивала.
Осим филмова који отварају важне актуелне теме и шире хоризонте, публика 17. Слободне зоне имаће прилику да од 4. до 9. новембра прати и веома богат пратећи програм фестивала!
Чувени Компас Слободне зоне, дебатни програм, састоји се од филмских пројекција и отворених дискусија коју покрећу филмови. Биће ово девети пут да се Компас одржава у Београду, а први пут ове године Компас ће имати своје новосадско издање.
Програм отвара актуелне теме: дигитални феудализам, покушај борбе против лажних вести и коме заправо то (не)одговара, случај Израел и Палестина, дискутоваће се о утицају и политизацији Грете Турнберг. Панел дискусије ће се одржати након пројекције филмова Ја сам Грета, Забави је дошао крај, Прве 54 године: скраћени приручник за војну окупацију и након пројекције серијала Колажи о лажи. Уредници овогодишњег Компаса су Иван Миленковић и Рајко Петровић а међу одабраним гостима су Ана Мартиноли, Маја Север, Јурица Павичић... Новосадско издање Компаса одржаће се уз подршку Градске управе за културу Града Новог Сада.
Прошле године установљен, ове године унапређен, industry програм Дигитални пропелер супериорно и едукативно ће се завртети онлајн простором. Ове године програм ће бити намењен представницима ВоД и СвоД платформи из Србије и региона, приказивачима, дистрибутерима, представницима фестивала, који ће имати прилику да се упознају са иновативним дигиталним праксама у приказивању арт-хоусе филмова и грађењу њихове публике. Дигитални пропелер 2021 конципиран је као једнодневни online industry програм (5. новембра, Зоом платформа) који се састоји из два сегмента: Стање у Европи и Поглед на ex-Ju (С)ВоД простор. Уредник програма је Петар Митрић.
Фестивалска новина је програм Сонар, нови програм за младе осмишљен у виду тродневних пројекција и разговора са гостима који ће проматрати да ли је појава друштвених мрежа утицала на појам документаризма данас. Колико влогови, Инстаграм сторији, YouTube видеи, тиктокови и слични видео формати утичу на нашу перцепцију документарног? Програм ће се одржати у локалу Спрат у Цетињској, 5, 6 и 7. новембра, а уреднице програма су Тамара Милошевић и Ања Ковачевић.
Стваралаштво младих је итекако у фокусу овогодишњег пратећег програма Фестивала. Мултимедијална изложба Како те видим? (How до И Сее You?) реализује се у оквиру истоименог пројекта који за циљ има да оснажи младе из Србије и са Косова* да се изборе са друштвеним изазовима, открију једни друге и спознају културне и друштвене обрасце из којих долазе, те пронађу тачку на којој се могу сусрести. Пројекат заједнички спроводе организација ДокуФест (Призрен), програм Слободна зона Јуниор и Филмски фестивал Слободна зона, уз подршку Европске уније. Отварање изложбе биће 5. новембра у 13 часова у галерији Енџио Хаб.
Ни ове године неће изостати промоције књига, те чак три књижевна сусрета биће организована у фестивалским данима. Мирољуб Стојановић (Филмски центар Србије), Душан Оташевић и Бранислав Димитријевић 6. новембра у бару Спрат представиће књигу Бранко Вучићевић: Радња мештовите робе. Петар Милат (филозоф и главни координатор програма Мултимедијалног института МаМа) и Мирољуб Стојановић (Филмски центар Србије) исто 6. новембра представиће књигу Висконти: Увиди у крви и месу (Александар Гарсија Дитман). У понедељак, 8. новембра у књижари Делфи СКЦ Јурица Павичић говориће о својој књизи Жена с другог ката. Поред аутора учествоваће и Драган Великић (књижевник), Бранко Росић (новинар и писац), Тања Вучковић (модераторка). Промоција се одржава у сарадњи са издавачком кућом Лагуна.
Филмски фестивал Слободна зона уз сарадњу и партнерство Мултимедијалног института Ми2 МаМа из Загреба у оквиру овогодишњег пратећег програма организује регионалну конференциу Подкаст: web феномен - један човек више медија 8. новембар у бару Спрат. Модераторка програма биће Милица Лапчевић.
Такође, У фокусу ове године је британска редитељку Луси Вокер, добитница награде Emmy и власница две номинације за Оскара за документарни филм. Њен филм Депонија (2010) је уз многе друге добио и награду публике на Слободној зони 2011. године. Луси Вокер ће на 17. Слободној зони представити свој најновији документарни филм Доведите своју бригаду а публика ће после пројекције у недељу 7. новембра у Дворани Културног центра Београда бити у прилици да присуствује мастер класу који ће редитељка одржати путем Зоом укључења.
Више о пратећим програмима можете погледати на званичном сајту фестивала.