"БАХМУТ ЈЕ КЛАНИЦА" Стравичне прогнозе сукоба - Ова европска земља распламсава ватру: Да би и они повратили своје изгубљене територије...
У Украјини су настављене жестоке борбе за центар Бахмута.
Руси последњих недеља покушавају да опколе тај град и успели су да прекину више важних рута снабдевања украјинскх војника.
Борба за Бахмут најдужа је битка за један град од почетка рата, а аналитичари тврде да има симболични значај и за Кијев и за Москву.
ЗЕЛЕНСКИ ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ! Кључна битка у Украјини се наставља
"ВАГНЕР" ПРОГЛАШЕН ЗА ТЕРОРИСТИЧКУ ОРГАНИЗАЦИЈУ: Сада је и званично, парламент европске државе једногласан
Александар М. Гајић, Центар за друштвену стабилност и Милан Ђукић, адвокат разговарали су јутрос о сукобу у Украјини.
Гајић сматра да би борбе за Бахмут могле трајати 5-6 месеци.
- То је искључиво губитак живота са обе стране. Када погледамо НАТО страну, они су препоручивали да се повуку из Бахмута и да не троше своје ресурсе на тај град. Са друге стране за Русе је Бахмут веома значајно ово подручје. Да ли ће ова битка отворити много више фронтова, и много више опасности за руску војску - упитао је Гајић.
Ђукић се сложио да је Бахмут за Русе више од симболичног значаја.
- Оно што се дешава сада у Бахмуту има стратешки значај јер отвара простор ка Славјанску и Краматорску. Руси хоће да комплетирају територије које су заузели. Руски и украјински губици су огромни, то је једна кланица. Град је имао 70.000 становника, а сада га више нема. У овој бици је врло важно наступање Вагнера и стално иступање Пригожина, који напада руско министарство одбране, јер он са њима има један дубљи сукоб - рекао је Ђукић.
Премијер Пољске Матеуш Моравјецки најавио је могућност слања борбених авиона "МИГ 29" Украјини, који би могли да стигну већ за четири до шест недеља.
Гајић се осврнуо на анализу "Вашингтон поста" која говори о неприпремљености украјинских снага.
- Упитно је када ће украјинске стране бити спремне. Пољски премијер је иступао мало пренаглашено. Обећавани су тенкови Леопард и питање је да ли ће уопште бити испоручени. Пољска иницира проширење сукоба. То не показује позитивне стране. Поента је да постигнемо мир, а не да бацамо шибицу и распламсавамо сукоб. Међутим ово делује као да проширују ватру, због нерешених односа да би и они повратили своје изгубљене територије током Другог светског рата - рекао је Гајић.
Прокоментарисао је испоруку војне помоћи.
- Тенкови су изузетно тешко наоружање за украјински трошан терен. Лоша украјинска инфраструктура, питање је да ли може издржати ту испоруку - додао је.
Председник Русије Владимир Путин обратио се радницима у фабрици авиона, где је рекао да је у Украјини реч о опстанку руске државности.
Шта то значи и какве би последице биле по Москву уколико би изгубила рат?
Ђукић сматра да су констатације Владимира Путина ужасне.
- "Украјина је историјска грешка и Украјинци су историјска грешка" рекао је Путин на почетку рата. Нормално је да Путин говори да им санкције нису ништа наудиле, и да покушава да мотивише људе да је рат у Украјини бити или не бити, али то је зато што он државу идентификује државу са собом. Похапшено је 15.000 људи који су протестовали против рата. Санкцијама не може да се заустави рат. Чак је и Кина размишљала у коме ће смислу сарађивати и да ли ће помоћи у овом сукобу - рекао је Гајић, који сматра овај сукоб узроком за дугорочне последице по Русију.
Више вести из Украјине прочитајте ОВДЕ.