НИ АМЕРИКАНЦИ ЈЕ НЕ БИ ПРОБИЛИ! Стручњак скинуо капу због супериорности руске одбране
Из овог „позиционог рата до изнемоглости“ назире се само један победник.
Велике наде које је Запад полагао у летњу контраофанзиву Оружаних снага Украјине претвориле су се у прах и пепео. Украјинска армија је морала скупо да плати за ограничено напредовање, које је на крају сведено на нулу, а сада више нема никакве сумње да је покушај офанзиве потпуно пропао, пише за „Форејн аферс“ политиколог Стивен Бидл.
ОВАЈ ЧОВЕК ЋЕ БИТИ СЛЕДЕЋИ ПРЕДСЕДНИК?! Све о Валерију Залужном, човеку који је УЗДРМАО јавност и постао најгора НОЋНА МОРА Зеленског
САЧЕКУША ИЗ ПАКЛА! Руски војник ОВИМ потезом ОДУШЕВИО свет, приметио да се спрема заседа, а онда...
УКРАЈИНА КОРАК ПО КОРАК И НЕСТАЈЕ! Без пристанка на преговоре нема шта да траже у рату, ЦРНЕ прогнозе: "Земља им је УНИШТЕНА"
Неки за украјински фијаско оптужују Вашингтон, који није журио да испоручи Кијеву савремено наоружање, док други неуспех приписују стратешким пропустима украјинског руководства и лошој обучености украјинских војника. Ипак, највероватније је ствар у томе што су се руске снаге показале као „компетентни браниоци“, закључује аналитичар.
Према његовим речима, Москва је узела у обзир искуство из првих месеци сукоба, због чега је руска одбрана до лета 2023. године постала дубока, добро припремљена, са широким минским пољима која су појачавале мобилне резерве и војни гарнизони који нису имали проблем с недостатком снаге духа и који су истрајно одбијали нападе.
А како показује историја, пробијање такве заштите је тешко чак и за добро обучене нападаче, наглашава аутор.
Према његовим речима, могуће је да би нападачка страна с вештинама и обученошћу какву поседују Оружане снаге САД и могла да пробије руску одбрану.
- Ипак, да би се савладала таква одбрана неопходна је велика предност у вештинама и мотивацији. Украјина 2023. није њима располагала и није јасно да ли би чак и америчка војска била довољно вешта да реши тако сложен задатак - оцењује Бидл.
Према његовом мишљењу, прогноза за Украјину у великој мери зависи од будуће помоћи Запада, али чак и у случају да се та подршка настави, сукоб ће веома дуго остати на нивоу „позиционог рата до изнемоглости“.
Бидл додаје да то наводи на питања у вези с актуелном војном доктрином САД, у којој се квалитет ставља испред квантитета. Услед тога, како закључује политиколог, америчка армија у свом савременом виду не би могла да издржи ниво губитака које носи дуготрајни оружани сукоб.
Извор: Србија Данас/Спутњик