Највећа препрека руског напредовања у Украјини су - реке? Појачана офанзива Москве зависи од специјалних операција, а зараћене стране имају само један задатак
Русија је појачала офанзиву у последњих месец дана у покушају да заузме додатну територију уочи потенцијалних мировних преговора у јануару. И руски напредак и украјинска одбрана имају исти изазов а то су реке, пише у анализи сарадник Форбса Викрам Митал, професор на Војној академији Вест Поинт.
Те реке су природне баријере за тешка војна возила, а многи мостови су већ порушени. Управо због тога ће исход ове фазе рата делом зависити од тога колико ће обе стране моћи ефикасно да пређу реке. Прелазак реке сматра се једним од најкомпликованијих војних маневара. Инжењери морају брзо да саставе мост који може да издржи тешка оклопна возила, као и јаке струје, често са минималном структурном подршком.
Тактички гледано, ова операција захтева прецизну координацију и брзо извођење. Прво, снаге морају у одређеној мери да обезбеде другу обалу реке да би имале сигуран спуст. Тада инжењери почињу да склапају мост, при чему су често изложени непријатељској ватри. После тога војска прелази преко моста и потпуно обезбеђује другу обалу. Савремени дронови и електронско ратовање чине ове изазове још тежим јер омогућавају прецизне нападе на мост и ремете комуникационе мреже неопходне за координацију.
Операције у Украјини
Велики део недавних активности у Украјини, због повећаног темпа обе војске, фокусиран је на реке и мостове. Руске снаге су наводно успеле да успоставе мостобран на реци Оскил у Луганску. Ова река се сматра кључном препреком која спречава Русе да заузму град Купјанск.
Нема извештаја о изградњи моста који може да подржи возила потребна за напад. Изградња моста биће веома изазовна, јер су све могуће локације у домету украјинске артиљерије, а све радове ће свакако приметити украјински дронови. Ако не успеју да изграде мост, Руси неће моћи да задрже мостобран, а већ су постојали извештаји да је он заиста уништен.
А река Дњепар представља велики изазов за обе стране. Након што се Русија повукла из Херсона, Украјина је преузела контролу над западном обалом реке, док су Руси задржали контролу над источном.
Иако су украјинске снаге прошле године успеле да успоставе мостобран на источној обали, нису успеле да изграде мост и мостобран је касније напуштен. Руске снаге тренутно покушавају да преузму контролу над острвима на ушћу реке како би имале утврђене положаје којима би обезбедиле мостобран на западној обали.
Руски специјалци су наводно уништили мостове око насеља Тимоновичи и Карповичи, у Черниговској области у близини границе Украјине са Белорусијом и Русијом. Иако је руска офанзива више фокусирана на друге делове Украјине, ови напади би могли бити знак нове руске офанзиве на североистоку земље. Међутим, то би могао бити и покушај да се генерално поремете украјинске операције, посебно у области Харкова.
Обе стране се боре са великим препрекама у монтажи
И Украјина и Русија имају специјализоване јединице инжењера обучених за брзу изградњу мостова. Обе стране користе совјетске јуришне мостове попут МТУ-72. Дугачак је око 20 метара и постављен је на оклоп тенка Т-72.
И Руси и Украјинци користе и совјетске ПМП понтонске мостове, распона до 227 метара. Русија је унапредила постојеће системе који сада могу да се склапају брже и издрже већу тежину. Истовремено, Украјина је добила неколико система у пакетима помоћи из иностранства, посебно из Немачке и САД.
Иако обе стране трпе губитке у опреми, већи проблем су људи. Јединице за изградњу мостова морају бити изузетно добро обучене да би могле да граде мостове и нападају реке великом брзином. Недовољна обука може довести до неуспеха, што је показао покушај Руса у мају 2022.
Затим су покушали да пређу реку Сиверски Доњец, али је цела тактичка група уништена у нападима. Јединице са обе стране претрпеле су велике губитке током рата и велика је вероватноћа да сада имају недовољно обучене војнике. Међутим, Украјина има благу одбрамбену предност због својих изузетних беспилотних летелица и технологије електронског ратовања које могу да поремете руске покушаје.
Покушаји преласка река у овом рату наглашавају изазове савремених сукоба у којима се традиционална тактика сусреће са напредним технологијама. Обе стране се боре са великим препрекама у монтажи и чувању мостова, који су и даље мете високог приоритета.
Србија Danas/Index.hr