"НИСМО УСПЕЛИ У ЈУГОСЛАВИЈИ, КАКО ЋЕМО У УКРАЈИНИ...." НАТО у паници! Једна ствар на фронту екстремно ЗАБРИЊАВА
Украјинска влада почиње снажнију контролу наоружања.
НАТО и чланице Европске уније позивају на бољу контролу оружја које су испоручивали Украјини јер постоји бојазан да га криминалне групе кријумчаре и потом продају на европском црном тржишту, пише Фајненшел тајмс.
Откако је Русија покренула рат против Украјине, западне земље донирале су више од 10 милијарди долара војне помоћи, од преносивих минобацача и оклопних возила до пушака и великих количина муниције.
ЗЕМЉА ЕУ ПОТПУНО ОДСЕЧЕНА ОД РУСКОГ ГАСА! Криза их ОЗБИЉНО уздрмала, чека их период ХЛАДНОЋЕ
НОВО ПАКЛЕНО ОРУЖЈЕ У РУСКИМ РЕДОВИМА: Зову га убицом носача авиона, а пројекотван је да уништава ВЕЛИКЕ циљеве
"УГЛЕДАЈТЕ СЕ НА ВИЉНУС" Литвански шеф државе позвао Запад да одбаци илузије о Русији
Један број чланица НАТО разговара са Кијевом о неком облику система праћења или детаљне листе инвентара оружја достављеног Украјини, рекла су два западна званичника Фајненшел тајмсу.
Украјинска влада почиње снажнију контролу наоружања и успоставља систем праћења уз помоћ западних земаља, открио је трећи извор упознат са ситуацијом.
- Све ово оружје стиже у јужну Пољску, транспортује се преко границе и потом ставља у возила која ће прећи границу: камионе или приватне аутомобиле. И од тог тренутка њихова локација нам постаје непозната и не знамо где иде, где је коришћена, па чак ни да ли остаје у земљи - рекао је западни званичник.
Могућност да америчко оружје послато Украјини падне у погрешне руке "узета је у обзир" с обзиром на "захтевну ситуацију" у земљи, рекла је Бони Дениз Џенкинс, амерички званичник за контролу наоружања и међународну безбедност.
- САД веома озбиљно схватају одговорност да заштите америчку одбрамбену технологију и спрече илегално ширење овог оружја - рекао је Џенкинс новинарима у Бриселу, додајући да су САД "у сталном контакту" са Кијевом по овом питању.
- Имамо поверења у украјинску владу и њену посвећеност да правилно чува и брине о америчком оружју - додао је Џенкинс.
Јуриј Сак, саветник украјинског Министарства одбране, рекао је: "Свако кретање оружја у и из Украјине, када је такво кретање неопходно за поправку, веома пажљиво прате и Украјина и њени међународни партнери."
Проблем трансфера оружја из Украјине био је једна од тема на састанку министара унутрашњих послова ЕУ ове недеље. Европска комисија је у понедељак покренула "Центар за подршку ЕУ" у суседној Молдавији како би пружила експертизу и сарадњу у борби против појава као што је кријумчарење оружја.
- Тешко је избећи илегалну трговину и шверц, нисмо успели у бившој Југославији, а вероватно нећемо ни у Украјини - рекла је Јана Чернохова, чешка министарка одбране у Прагу.
Она је рекла да верује да земље које донирају оружје предузимају све неопходне кораке да га прате, али је упозорила да неће бити могуће пратити сваки комад оружја. Еуропол, европска агенција за спровођење закона, саопштила је у априлу да њена истрага показује да је шверц оружја почео да снабдева криминалне групе и да је то потенцијална претња безбедности Европске уније.
- Агресивни рат Русије против Украјине резултирао је повећањем поседовања ватреног оружја и експлозива - наводи се у писму Европола упућеном владама.
- Првобитно су украјински званичници водили спискове ватреног оружја које је предато цивилима, али је ова пракса напуштена како је рат одмицао и ватрено оружје се од тада дистрибуирало без евиденције - каже се у допису, позивајући се на "регистрацију оружја и другог војног материјала пренетог из ЕУ Украјини" да помогне агенцијама за спровођење закона да их прате.
- Информација да Украјина постаје центар шверца оружја не одговара стварности - узвратио је Сак, сугеришући да би они који то тврде "могли бити део руског информационог рата да обесхрабри међународне партнере да снабдевају Украјину оружјем које јој је потребно за победу", пише Фајненшел тајмс.
БОНУС ВИДЕО: Украјинска полиција дошла на нудистичку плажу да уручи позиве за војску - голаћи се разбежали