"НУКЛЕАРНИ РАТ ЈЕ И ТЕ КАКО МОГУЋ" Пензионисани генерал упозорава на мрачан сценарио: Шта ће бити са Србијом у случају КАТАСТРОФЕ?
Да ли ће Русија употребити нуклеарно оружје ако буде угрожена? А зашто га има?
- С друге стране, уколико је интерес других великих сила да га употребе - употребиће га. Ово звучи јако депресивно, али морамо посматрати тако ствари - опомиње бивши начелник Генералштаба Војске Србије.
Истакао је да је делимична мобилизација, коју је најавила Русија, а која је заокупила пажњу целог света, индикатор наставка и проширивања сукоба у Украјини.
КАДИРОВ СЕ ОБРАТИО РУСИМА КОЈИ БЕЖЕ ИЗ ЗЕМЉЕ: "Обраћам се вама, кукавице, издајице, другоразредни људи..."
"РЕФОРМА ЈЕ НЕОПХОДНА И ХИТНА" Мишел тражи суспензију Русије из Савета безбедности УН
САД УПОЗОРИЛА КИНУ! "Биће последица уколико подржите акције Русије"
- На делимичну мобилизацију руских снага одговориће и украјинска страна на адекватан начин. Сигурно да ће на адекватан начин одговорити и друге земље које посредно или непосредно учествују у рату у Украјини, тако да ће се сукоб наставити и проширити - констатује бивши начелник Генералштаба, али истиче и да би волео да није у праву.
- Ја се искрено надам да ће ово бити последња руска мобилизација и да ће се рат брзо завршити због човечанства и опасности које су се надвиле над њом. Али не могу искључити ни могућност опште мобилизације у Русији - поручује Диковић.
Истиче да то каже на основу личног искуства официра који је учествовао у рату и законитости самог рата као појаве, који је и те како непредвидив.
Он наводи да су и руски и украјински генерали и команданти, без сумње, веома способни, али да можда у почетној фази руска страна није предвидела да ће се ангажовати и друге земље, посредно и непосредно помажући Украјину, те да ће она пружити жилав отпор.
На питање да ли је могућ нуклеарни рат, он одговара - и те како је могућ.
Наводи да је циљ развоја нуклеарног оружја био одвраћање од агресије на земљу која га има и да се то поштовало и о томе се водило рачуна, али да се поставља питање шта ако једна страна, без обзира што друга има нуклеарно оружје, и даље настави с офанзивним дејствима и угрожавањем безбедности друге стране.
- У том случају немам дилему да ће и нуклеарно оружје бити употребљено. Које снаге, у којој мери, на којем простору - то је друго питање. Веома је тешка и непредвидива ситуација, као и рат. Тешко је то контролисати, посебно у условима када имате јако супротстављене стране спремне да се за своје циљеве изузетно жртвују - упозорава Диковић.
Пита се ко може да искључи могућност да Русија, ако буде угрожена до те мере, неће употребити нуклеарно оружје:
- А зашто га има? Са друге стране, уколико је интерес других великих сила да га употребе - употребиће га. Ово звучи јако депресивно, али морамо посматрати тако ствари - опомиње Диковић.
Шта ће бити са Србијом?
На питање шта Србија да ради у ситуацији рата у Украјини, Диковић одговара да, пре свега, не смемо да дозволимо да рат дође на наше просторе.
Подвлачи да није у нашем интересу сукоб на КиМ, где је КФОР, али додаје да није ни у интересу Приштине, јер она контролише простор КиМ.
Како каже, један број земаља које су признале тзв. Косово једва чека неки наш погрешан корак и нашу интервенцију на КиМ да коначно употребом силе реше то питање и ставе нас пред свршен чин.
- Нећемо дозволити прогон Срба по било коју цену, али се не сме изгубити из вида да било која интервенција на КиМ значи индиректан или директан сукоб са НАТО. Истовремено то значи ангажовање НАТО ефектива за заштиту КФОР на КиМ. Треба бити стрпљив и одлучан - закључио је генерал Диковић.
Пет милијарди људи би умрло од глади
Нуклеарни рат би непосредно довео до стотина милиона жртава, али би индиректно од последица подизања огромних количина радиоактивне прашине и гарежи од глади страдало много више људи, најмање пет милијарди, анализе су светских стручњака.
Два сценарија
Обе стране бацају по једну нуклеарну бомбу, и ту се све завршава.
После две бачене бомбе, наставља се с употребом нуклеарног оружја и настаје катастрофа.