"Питање је дана каде ће Русија ударити" Амерички обавештајци се хитно огласили, спрема се нови напад моћном руском ракетом
Амерички обавештајци упозорили су да би Русија могла поново употребити своју смртоносну ракету "Орешник" против Украјине.
Експерименталну ракету "Орешник" амерички званичници виде више као покушај застрашивања, него као промену игре на бојном пољу у Украјини, рекао је амерички званичник који је под условом анонимности разговарао са агенцијом АП.
Званичник је рекао да Русија има само неколико ракета и да оне носе мању бојеву главу од других ракета које Русија редовно лансира на Украјину.
Русија је прво испалила ово оружје у ракетном нападу на украјински град Дњепар 21. новембра.
На снимку напада са надзорне камере виде се огромне ватрене лопте које пробијају ваздух и ударају у земљу запањујућом брзином.
У року од неколико сати након напада на војни објекат, руски председник Владимир Путин говорио је на националној телевизији како би се похвалио новом, хиперсоничном ракетом.
Он је упозорио Запад да би следећа употреба могла бити против украјинских савезника у НАТО-у који су дозволили Кијеву да користи своје ракете већег домета за напад унутар Русије.
Напад је уследио два дана након што је Путин потписао ревидирану верзију руске нуклеарне доктрине.
Доктрина дозвољава потенцијални нуклеарни одговор Москве чак и на конвенционални напад на Русију од стране било које нације коју подржава нуклеарна сила.
Тај удар је такође уследио убрзо након што је амерички председник Џо Бајден пристао да ублажи ограничења на украјинску употребу америчког оружја већег домета за ударе дубље на руску територију.
- Сматрамо да имамо право да користимо своје оружје против војних објеката земаља које дозвољавају употребу свог оружја против наших објеката - рекао је тада Путин.
Пентагон је саопштио да је "Орешник" био експериментални тип балистичке ракете средњег домета, или ИРБМ, заснован на руској интерконтиненталној балистичкој ракети РС-26 Рубеж или ИЦБМ. Напад је био први пут да је такво оружје употребљено у рату.
Ракете средњег домета могу да лете између 500 и 5.500 километара. Такво оружје је забрањено споразумом из совјетске ере, који су Вашингтон и Москва напустили 2019.
Србија Данас/Агенције