ЗАПАД САМОМ СЕБИ ЗАДАО ОШТАР УДАРАЦ: Санкције само богате Русију, морају да се спреме на НОВИ ПОТЕЗ
Чињеница је да је Русија најбогатија земља на свету када су у питању природни ресурси.
Амерички портал Хил објавио је занимљиву анализу везану за украјинску ратну кризу и антируску санкциону политику Запада, из које издвајамо најважније делове.
Западне санкције Русији без преседана упоређене су са економским оружјем за масовно уништење које би на крају уништило руску економију. У стварности, санкције су као мач са две оштрице – оне штете Русији, али и намећу трошкове својим иницијаторима, пише Хил.
НЕМАЧКА СЕ СПРЕМА ЗА НАЈГОРИ СЦЕНАРИО, СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Због рата у Украјини Немцима поручено да се за сваки случај припреме
ЏЕН ПСАКИ ОТКРИЛА ШТА БИ БАЈДЕН ВОЛЕО ДА УРАДИ: Тренутно не постоје такви планови, Пелоси је све изненадила
ЗЕЛЕНСКИ НАЈАВИО НАСТАВАК БОРБЕ: "Украјинци нису спремни да део своје територије дају Русији зарад окончања рата"
Запад је, у ствари, у замци: санкције и продубљивање сукоба, који помажу у подизању глобалних цена роба и енергената, воде ка већим приходима Москве упркос значајном смањењу њеног извоза. А више међународне цене, које подстичу инфлацију, значе политичке проблеме код куће за оне који стоје иза санкција, наводе амерички медији.
- Погледајте још један парадокс: упркос томе што је Русија одсечена од светских финансијских артерија, руска рубља се драматично опоравила кроз државну интервенцију. Као да сигнализира да Јапан плаћа цену пратећи вођство САД у односу на Русију – јапански јен (трећа најтргованија валута на свету) је пао на најнижи ниво од 20 година у односу на амерички долар, заузимајући најгоре од 41. ове године. Валута која се прати гора је од рубље - пише Хил.
У међувремену, избегнута инфлација и поремећаји у ланцу снабдевања угрожавају профит западних компанија, док растуће каматне стопе усмерене на обуздавање инфлације погоршавају лошу ситуацију за потрошаче. Уз велике економске проблеме, април је постао најгори месец за Волстрит од пада изазваног пандемијом у марту 2020.
У прва два месеца рата у Украјини, они који су увели санкције иронично су помогли Русији да скоро удвостручи свој приход на око 62 милијарде евра од продаје фосилних горива њима, наводи се у извештају финског Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха. Првих 18 увозника, са изузетком Кине, били су они који су увели санкције, а само на Европску унију (ЕУ) отпада 71 одсто куповине руског горива у том периоду.
Чињеница је да је Русија најбогатија земља на свету када су у питању природни ресурси, укључујући међу највеће светске извознике природног гаса, уранијума, никла, нафте, угља, алуминијума, бакра, пшенице, ђубрива и племенитих метала као што је паладијум, који је вреднији од злата и углавном се користи у катализаторима“, наводи се даље у тексту.
Без њихове кривице, прави губитници у сукобу Русије и НАТО-а, нажалост, су сиромашније земље, које сносе највећи терет економских последица. Од Перуа до Шри Ланке, све веће цене горива, хране и ђубрива изазвале су насилне уличне протесте, који су у неким земљама ескалирали у стална политичка превирања. Дугови многих сиромашних земаља су се продубили.
Користећи читав низ свог економског оружја, Запад је покушао да изазове шок у Русији. Али, као и оружани сукоб, како показујерат у Украјини, санкције су непредвидиве у обликовању исхода и често доводе до нежељених или непожељних последица.
Победа велике силе, посебно оне са највећим арсеналом нуклеарног оружја на свету, уз мноштво оштрих санкција, обележенео је опасношћу, посебно пошто софистицираније и теже западно оружје улази у Украјину, а Сједињене Државе их такође снабдевају обавештајним подацима са бојног поља.
- Санкције, које сигнализирају долазак нове ере унилатерализма предвођеног САД, вероватно ће ослабити и на крају чак и поткопати глобалну финансијску архитектуру коју контролишу Запад, коју би требало да бране. Опсежне санкције, које изазивају ширу забринутост у вези са оружјем, финансијама и њиховим импликацијама на било коју земљу која се усуди да пређе црвену линију САД, створиле су нови подстицај незападним нацијама да истраже успостављање паралелних аранжмана. Кина не само да ће водити овај процес, већ ће изаћи и као прави победник у сукобу НАТО-Русија - пише у тексту.
Бајденово уверење да би "овај рат могао да потраје још дуго" подржава начелник здружених генералштабова генерал Марк Мили. Али како се сукоб одуговлачи, а бумеранг ефекат санкција продубљују кризу трошкова живота, поделе у западном табору ће се ширити и уследиће "замор од Украјине".
Запад ће имати мало избора осим да преговара са Путином о окончању сукоба, како је предвидео Хавијер Солана, бивши шеф НАТО-а и бивши шпански министар спољних послова. Такви преговори биће од виталног значаја за заустављање уништења Украјине и одвраћање Европе од плаћања главне цене, закључује се у анализи америчких медија.