БЕОГРАЂАНИ МАСОВНО УЧЕСТВОВАЛИ У КРЕИРАЊУ БУЏЕТА: Послато више од 10.000 предлога
Скоро четвртина предлога се односи на уређење саобраћајне инфраструктуре.
Предлоге за буџет Београда за наредну годину послало је 10.046 грађана, удружења грађана и институција током гласања које је трајало од 14. до 28. новембра.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић рекао је да се највише предлога, скоро трећина, односи на уређење комуналне инфраструктуре, од чега највише за водоснабдевање, канализацију, уређење паркова, али и за уређење река и приобаља, као и фасада.
ПОСТАВЉАЊЕМ МАЧА КОМПЛЕТИРАН СПОМЕНИК СТЕФАНУ НЕМАЊИ: Србија чува успомену на своје владаре, историју и културу! (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈНОВИЈА МЕРА ЗА БЕОГРАД: Донета одлука о јавном градском превозу
ПАКЛЕНА НОЋ У БЕОГРАДУ! Лекари имали пуне руке посла: Све више деце долазило на преглед са СИМПТОМИМА КОРОНЕ
Скоро четвртина предлога се односи на уређење саобраћајне инфраструктуре, од чега скоро половина за уређење улица и тротоара, али и за нове бициклистичке стазе, нове станице БГ воза, као и они који се односе на јавни превоз.
Око пет одсто предлога односи се на образовање, а од чега највише на изградњу основних школа, док се само 0,5 одсто предлога односи на изградњу вртића, што је, како каже Весић, последица великог улагања Београда у изградњу дечјих вртића јер се само у овој години градило 12 њих.
Скоро петина предлога односи се на здравство које је иначе у надлежности Републике Србије, а било је и предлога који су се односили на социјалну заштиту, каже Весић.
- Остале области из којих су грађанке и грађани давали предлоге су спорт, туризам, култура, заштита животне средине, као и станоградња, урбанизам и планирање - објаснио је Весић.
Весић је захвалио грађанкама и грађанима Београда, као и удружењима грађана и институцијама који су током две недеље у новембру послали своје предлоге за буџет града Београда за 2021. годину.
Он је навео да ће наредних седам дана Град Београд анализирати све предлоге и да ће свако ко је упутио предлог добити одговор.
- Неке предлоге сигурно ћемо моћи одмах да уврстимо у буџет града за 2021. годину и обавестићемо јавност шта смо прихватили. Да би се неки предлози реализовали неопходно је да се спроведу претходне радње, као што су пројектовање и планирање да би наредних година могли да се реализују. Оне који су дали такве предлоге обавестићемо о томе којом динамиком ће бити реализовани - рекао је Весић.
Како је навео, неке предлоге је немогуће реализовати, а нека ће бити прослеђена другим државним органима, који су надлежни за њихово спровођење.
Весић је рекао да је Београд једини у држави спроводи јавну расправу и пита грађанке и грађане како да потроши паре из буџета које припадају њима.
- Поносни смо јер имамо јавну расправу о буџету. Ове године у расправи је учествовало више од десет хиљада појединаца и удружења грађана које окупљају десетине хиљада чланова. Верујем да ће их наредне године бити још више. Разумем да неки људи не верују да ће било ко да прочита њихове предлоге, али уверавам их да ће у Београду сваки њихов предлог бити пажљиво размотрен. Обећавам грађанкама и грађанима Београда да ћемо већ у јануару објавити "Водич кроз буџет", у којем ћемо објаснити како ће бити потрошен сваки динар. Тако ради Београд - рекао је Весић.