Пљуштале казне због расипања воде: Заливају се баште, перу улице, неки имају базене! Могућа и блок тарифа
Према речима Горана Весића, јуче је на терену било 30 екипа и кажњена су 23 корисника због ненаменског трошења воде.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је јутрос да је водосистем у Београду стабилан, да су сви резервоари очувани и да нигде нису потпуно испажњени.
САОБРАЋАЈКА КОД ИСКЉУЧЕЊА ЗА КОЊАРНИК: Саобраћај успорен у смеру ка Новом Београду
Он је захвалио радницима ЈКП Београдски водовод и канализација који су, како је навео, успели у оваквим условима да одрже водосистем.
- И даље су екстремно високе температуре и права су елементарна непогода. Град се прилагођава да функционише као и у свакој елементарној непогоди. Ми смо се за ово припремили јер су високе температуре биле најављене. Хаварије се дешавају на другим системима и јасно је да су ти системи врло критични - рекао је Весић за Студио Б.
- Ми производимо 6.600 литара воде у секунди, што је много више од пројектованог капацитета који је око 6.000 литара - навео је Весић и додао да се производи око десет процената више него што је пројектована фабрика Макиш.
- Када завршимо реконструкцију језера следеће године имаћемо нових 1.000 литара и убрзано улазимо у пројектовање фабрике за прераду пијаће воде Макиш три, која би требало да донесе нових 5.000 литара у секунди, чиме бисмо Београд обезбедили водом у наредних двадесет до тридесет година - истакао је Весић.
Према његовим речима, јуче је на терену било 30 екипа и кажњена су 23 корисника због ненаменског трошења воде.
- Заливају се баште, перу улице, неки имају своје базене, а потом неко нема довољан притисак или нема воду. Највише инспекције је у подавалским селима, Гроцкој, Барајеву, Обреновцу. Јутрос сам у водоводу имао оперативни састанак и данас ћемо хитно послати цистерну у Врчин, а помажемо колико можемо грочанском водоводу да се избори са овом ситуацијом. Суштински, право решење за Врчин ће бити када у марту следеће године приклучимо Врчин и Гроцку на регионални водовод Макиш - Младеновац - рекао је Весић.
У међувремену ради се, каже, и водовод у Ритопеку, који ће у новембру бити завршен и највећи део Ритопека ће бити прикључен на градску воду.
- Тако да грађани Врчина следеће године неће имати овакве проблеме јер ће бити прикључени на градски водовод - појаснио је Весић.
Како је рекао, осим кажњавања морамо да нађемо решење за то да не могу да се заливају баште и да се троше енормне количине воде, те се размишља о увођењу блок тарифа.
- Мислим да смо шпиц прошли, успели смо да сачувамо стабилност нашег система и већина грађана у сваком тренутку има воду - навео је заменик градоначелника.
Било је, како каже, и неколико инцидентних ситуација, био је проблем са младеновачким водоводом, а те ситуације се решавају на терену.
- Молим грађане за стрпљење и када будемо урадили Макиш три и наставили са ширењем водоводне мреже већина грађана Београда више неће имати овакве проблеме, али ћемо наћи решење као што је и у многим европским земљама да се зна колико се троши воде по човеку, колика је уобичајена потрошња, а за заливање и друге ствари плаћаће се вода скупље - закључио је Весић.