КО ЈЕ БИЛА БАБА ВИШЊА? Добро позната улица у Београду носи њено име, а мало ко зна чија је она мајка
Добро позната улица на Врачару, срцу Београда носи једно интересантно име.
Многи верују у неке приче о личности по којој је ова улица названа, али да ли ви заиста знате ко је била Баба Вишња?
КО ЈЕ БИО ЧИКА ЉУБА? Шетате често овом београдском улицом, али да ли знате по коме је добила назив
ОД ОБИЧНОГ ПОСЛА НАПРАВИО УМЕТНОСТ: Ко је био легендарни Јован Буљ? (ВИДЕО)
НА ПРОСТОРУ ДАНАШЊЕГ НИША РОЂЕНА СУ ДВА РИМСКА ЦАРА: Кроз историју су се за овај град борили многи народи (ВИДЕО)
Многи људи замишљају да је пре неколико деценија живела нека дивна бакица која је несебично делила деци колаче, разуме се са вишњама, па да су у знак захвалности ову улицу назвали баш тако. Међутим, истина је потпуно другачија. Ова врачарска улица, која се простире од Макензијеве до Крунске улице, пресецајући у једном делу Његошеву. назив је добила 1. јануара 1900. године, по жени која је родила зачетника једне од најмоћнојих владарских лоза у историји Србије – Милоша Обреновића.
Вишња је имала два брака и шесторо деце. Рођена је у Доњој Трепчи, негде у другој половини XVIII века. Њен први муж звао се Обрен Мартиновић, са којим је Вишња имала троје деце: Стану, Јакова и Милана. У ово доба обичај још налаже да се презиме потомака изводи из очевог имена. Погађате - Стана, Јаков и Милан су први Обреновићи. Њихов отац није дуго поживео и Вишња, још млада, се након његове смрти поново удала за човека по имену Теодор Михајловић са којим је добила Милоша, Јована и Јеврема, који су веома били блиски са својом полубраћом, а касније чак и преузети њихово презиме.
Баба Вишња је умрла 18. јуна 1817. године пред сам крај Другог српског устанка, не знајући да је родоначелница лозе која ће владати скоро читав век - тек неколико месеци након што је умрла, 1817. године, њен син Милош постао је кнез Србије. Првобитно је била сахрањена на месном гробљу у Брусници.
Две године касније кнез Милош је њене земне остатке однео у порту манастира Враћевшница где их је закопао уз северни зид цркве. У порти су такође сахрањени Ана, Марија и Гаврило – троје Милошеве деце. У истом манастиру јој је подигнут споменик 1901. године