Мало је фалило да у Београд стигне ПОГРЕШАН СПОМЕНИК Стефану Немањи: Руски вајар објаснио како се догодио КИКС
Постављање споменика Стефану Немањи, високог чак 23 метра, почело је пре пет дана у Београду
Постављање споменика Стефану Немањи, високог чак 23 метра, почело је пре пет дана у Београду. Међутим, према признању самог скулптора овог највећег споменика у престоници, на Савском тргу замало да буде подигнута статуа погрешном човеку!
"РАСТЕ" СТЕФАН НЕМАЊА: Овако изгледа напредовање постављања споменика на Савском тргу (ФОТО)
Амброзија усред короне веома ОПАСНА: Престоница се ухватила у коштац са овим проблемом!
ВЕЛЕЛЕПНО! Освећен нови крст за храм Светог Великомученика Георгија у Угриновцима (ФОТО)
А све је почело још на самом конкурсу за избор уметника који ће направити монументални споменик.
- "Мој" је био више источњачког изгледа, са јачим обрвама. Ја сам њега и направио, урадио сам фрагмент — главу, а испоставило се да сам направио другог човека, а не Немању. Када је жири то видео, рекли су ми: 'Изгледа да сте направили другог човека'. Показао сам им чији сам портрет користио, па се испоставило да је то био, рецимо, његов праунук - испричао је аутор споменика Стефану Немањи, руски вајар Александар Рукавишњиков.
Срећом, грешка је уочена па на Савском тргу неће бити постављен споменик краљу Милутину или Драгутину, већ њиховом прадеди Стефану Немањи како је и планирано. Споменик великом жупану биће највећи у Београду са висином од 23 метра и тежином од 68 тона. Да будемо прецизни, његова висина ће бити око 21 метар пошто ће пар метара бити укопано под земљу.
Монументално дело руског вајара морало је бити исечено у делове како би се лакше допремило из Москве до Београда. Очекивано је да ће делови споменика бити допремени из три пута, а прва тура је стигла у Београд пре неколико дана и њихово склапање и постављање је већ почело. Грађани су већ могли да примете да су делови постаментиа џиновски и унутар њих ће посетиоци моћи да уђу и виде рељефе из живота Стефана Немање.
Да подсетимо, на изради споменика радило је 120 људи годину и по дана. Александар Рукавишњиков почео је израду након победе на међународном конкурсу у Србији. У постамент, који представља византисјки штит, моћи ће да уђе педесетак људи. Посетиоци ће моћи да виде угравиране сцене из Немањиног живота и српске историје.
За завршне радове споменика биће потребно још око два месеца, а почетком септембра се очекује долазак самог вајара Александара Рукавишњикова у Београд који ће надгледати постављање споменика. Аутор прижељкује да то буде један од симбола Београда као што је то Храм Светог Саве.