Почела ВАНРЕДНА КОНТРОЛА на свим градилиштима у Београду
У главном граду тренутно има има више од 1.100 активних градилишта
Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да је данас почела ванредна контрола на свим градилиштима у Београду након јучерашње несреће када је погинуо један радник. Он је прецизирао да у главном граду тренутно има има више од 1.100 активних градилишта, било да је реч о онима које инвестира држава или приватници.
Прочитајте и:
– До почетка јула издато је грађевинских дозвола и локацијских услова за више од 650.000 квадрата, док је током прошле године та бројка била око милион квадратних метара. То показује да је у Београду велики број градилишта. Јуче смо донели одлуку да се обави ванредна инспекција на свим актуелним локацијма где се гради, у шта ће бити укључена наша инспекција, али и републичка инспекција за рад, у чијој је надлежности провера статуса радника. Јучерашња несрећа показала је да је испоштована сва процедура са грађевинском дозволом, али, нажалост, грађевински радник није био пријављен, чиме је прекршен Закон о раду. Важно је да сви радимо заједно, јер само на тај начин могу да буду утврђене све чињенице – рекао је Весић.
Заменик градоначелника је оценио да овакве ситуације треба да буду наук свим послодавцима да раднике заштите добро и да обезбеде градилишта у складу са законом, како због запослених тако и због грађана.
– Очекујем да ванредни инспекцијски надзор управо упозори послодавце на ту врсту законских обавеза. Прво основно јавно тужилаштво у Београду формирало је „специјално одељење” за борбу против бесправне градње, што охрабрује. Такође, после мог састанка са нотарима, намера нам је да поднесемо предлог за имену Закона о промету непокретности, у којем ћемо тражити забрану овере тамо где не постоји грађевинска дозвола или решење о озакоњењу – истакао је заменик градоначелника.
Весић је нагласио да грађевинска дозвола због много провера које јој претходе значи својеврсну гаранцију да је пројекат у складу са законом и да је безбедан.
– Ко ради без грађевинске дозволе, значи да његов пројекат нико не контролише. То практично значи да ако се нешто деси на таквим градилиштима, нико неће бити одговоран, а инвеститор у највећем броју случајева побегне из земље – рекао је Весић, позивајући грађане да не купују стамбене објекте који немају грађевинску дозволу, јер су можда јефтинији, али нису безбедни.
Проблем бесправне градње постоји деценијама, додаје Весић, али сви заједно треба да радимо на његовом решавању. Само тако, закључује Весић, можемо да постанемо уређено друштво.