Весић: Политика сломљеног прозора
Део политике, која је с правом названа "кретенском"
Нисам ни сумњао да ће се наћи они који ће оправдавати покушај уништавања фонтане на Славији. Као што има оних који се хвале и сликају када униште тек обновљене фасаде. Као што је било оних који су на предизборној конвенцији Ђиласа, Јанковића и Јеремића аплаудирали пожару у једном од станова у оквиру комплекса "Београд на води" у коме су повређени радници.
Прочитајте и:
Као што има оних који се радују или користе сваку несрећу која се догоди, било да је нечија смрт, поплава, град, вејавица или олуја, надајући се да ће то изазвати незадовољство људи, а њих, који сами Вучићу не могу ништа, довести на власт. У нашем друштву постоји агресивна, исфрустрирана и политизована мањина која терорише већину грађана који желе да се Србија и Београд развијају. Зато је бацање детерџента у фонтану на Славији, током прошле недеље, само наставак кампање те агресивне мањине. Шест месеци раније, почетком септембра, у организованој акцији, бачен је детерџент у шест градских фонтана међу којима су и оне на Тргу Николе Пашића, Ташмајдану и Тргу Републике.
У завршници предизборне кампање анархистичка организација чији је симбол патка, која је славно пропала на градским изборима, одржала је перформанс на фонтани на Славији и уништила два рефлектора. То је део политике, која је с правом названа "кретенском", ове исфрустриране политичке мањине која уместо програма нуди рушење, насиље и уништавање јавне својине.
Београд није једини велики град који се суочава са овом врстом хулиганства. Њујорк је до избора легендарног градоначелника Рудолфа Ђулијанија био један од најнебезбеднијих и најпрљавијих градова у САД. Када је Ђулијани постао градоначелник спровео је у пракси "Политику сломљеног прозора" засновану на "Теорији сломљеног прозора" чији је аутор чувени амерички социјални психолог Филип Зимбардо. Према тој теорији тамо где се не обраћа пажња на ситне прекршаје и кривична дела и не реагује се одмах, долази до увећања кривичних дела и кад је реч о интензитету и тежини кривичних дела.
Ђулијани је храбро иступио са ставом да су графити на зградама и убиства део истог континуума и да друштвено окружење које толерише једно криминално дело шаље поруку да ће толерисати и друго, далеко теже криминално понашање. Брзом и удруженом реакцијом система, од полиције до самих грађана, створена је клима која обесхрабрује преступнике. Зато је данас Њујорк много безбеднији и уређенији град. У наредном периоду покушаћемо да урадимо нешто попут Ђулијанија, односно обратићемо пажњу на сваки преступ, а све активности државних органа координисаће посебно градско тело.
У згради, у којој хулигани сломе прозор, испишу графит на фасади или униште реквизите на дечјем игралишту испред зграде, охрабриваћемо станаре да преко изабраних представника, уз помоћ градске општине и града, брзо поправе штету. Заједно са станарима пријавићемо кривично дело и обавештаваћемо их о исходу хватања починиоца. Тамо где се сломљени прозор не поправи, где се графит не обрише или не поправи сломљени реквизит на дечјем игралишту, шаље се порука починиоцима и осталим деликвентима да је то територија погодна за нова, већа и опаснија кривична дела. Брзом реакцијом стиче се поверење грађана јер ће дела на која нико до сад није желео да обрати пажњу бити третирана адекватно другим кривичним делима. Познајући наш менталитет неће бити лако спровести овакав пројекат, али бићемо упорни.
Када грађани виде прве резултате све више њих ће учествовати у пројекту заштите града од хулигана. У овај подухват биће укључени сви државни органи, од локалних полицијских станица, комуналне полиције, центара за социјални рад до удружења грађана и самих грађана, што директно, а што преко стамбених заједница. Само сви заједно, удружени у борби против хулигана можемо да победимо.
Садашња власт једнако третира центар и периферију: Весић одржао трибину у Јајинцима (ФОТО)
Да ли су сви који уништавају јавну својину или руже град политички мотивисани? Наравно да нису. Насилници се до сада нису суочавали са јасним ставом друштва да је то што раде недопустиво и кажњиво. Поред тога, насилници добијају подршку маргиналних политичких група које их охрабрују и дају им политичку подршку јер верују да тако стварају проблеме властима!? У демократијама власт се добија и губи на изборима. У Београду су избори управо одржани и на њима је убедљиво победила садашња власт, а опозиција је до ногу потучена.
Власт гради инфраструктуру или јавне објекте на основу програма за који је добила подршку бирача. То може да се не свиђа онима који су изгубили изборе, али им не даје право да те објекте уништавају јер су они својина свих грађана. Зато је подршка сваком чину хулиганства саучесништво. Београд ће наредних година постати још уређенији и чистији град са мање графита и комуналног нереда. Важан предуслов за то је одлука града да се, попут Њујорка, ухвати у коштац са овим друштвеним проблемом.
Ипак, то неће бити довољно. Да би ова борба успела, неопходно је да у њој учествују сви надлежни државни органи али и грађани што је најважније. Сами треба да одлучимо да ли желимо да нам град буде уређен и чист, да фасаде не буду наружене графитима, да се не уништавају дечја игралишта и споменици, да се боримо против вршњачког и сваког другог насиља укључујући и насиље над женама и друштвено осетљивим групама, да власници животиња чисте неред који њихови љубимци остављају и да осудимо сваког ко се понаша супротно овим нормама.
Да ли ће опозиција учествовати у овоме или не, мање је важно. Ако желе добродошли су, а ако не желе биће то ко зна који пут да су против свог народа.